נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

לנהל ולא להתגלגל – תכנון בכלכלת המשפחה

טיפים לחיסכון

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

איך להשיג שקט נפשי ב-4 צעדים פשוטים  

מתי בפעם האחרונה תכננת את התקציב החודשי של משפחתך?
מתי בפעם האחרונה ישבתם יחד, שני בני הזוג לחשוב כיצד להיערך כלכלית לקראת אירוע גדול?
האם כבר חישבתם כמה כסף תצטרכו לחג הקרוב או לחופשת הקיץ?

 

ובכן, אתם לא לבד. מרבית המשפחות אינן מתכננות קדימה ואינן קובעות כיצד יראה העתיד שלהן, אלא מתגלגלות מחודש לחודש, שורדות בקושי את היומיום, מחזיקות את הראש מעל המים וממשיכות חודש אחר חודש במלחמת ההישרדות.
כאשר איננו מתכננים מראש, לא נותר לנו אלא להגיב לאירועים שקורים לנו בדרך והם אלו שמכתיבים כיצד ייראה חשבון הבנק שלנו וכיצד ייראה העתיד שלנו.
 
עומדים בפני לידת ילד? נסתדר
רוצים לשפץ את הבית? ההורים יעזרו
צריכים טיפול שיניים דחוף ויקר? נחלק לתשלומים
בסוג התנהלות כזה, המינוס הוא אורח קבוע, והמשפחה מתגלגלת ללא תכנון וללא יציבות פיננסית.
אבל מה קורה כשמגיעה הוצאה גדולה (והיא תמיד מגיעה…)? אז כבר מתחילה מלחמת קיום אמיתית. מלחמת קיום שעלולה לגרום למשפחה לקחת התחייבויות שילוו אותה שנים רבות קדימה.
 
אם עד היום נמנעתם מתכנון התקציב שלכם, חבל, אבל עדיין לא מאוחר!
 
ניהול נכון של כלכלת המשפחה דורש תכנון מוקדם. בדומה לגופים גדולים כמו משרדי ממשלה וחברות ציבוריות ופרטיות, המנהלות תקציב שנתי ומתכננות אותו מראש עוד לפני תחילת שנת הכספים, גם את התקציב המשפחתי יש לתכנן מראש.
 
באמצעות מספר צעדים פשוטים תוכלו גם אתם לתכנן ולקבוע מראש את עתידכם הכלכלי ולא רק להתגלגל ולהגיב לאירועים שקורים לכם. 
  • ראשית, הסתכלו על התמונה הגדולה – מהם הצרכים המשפחתיים שלכם בחודש הקרוב? ברבעון הקרוב? בשנה הקרובה? האם אתם עומדים בפני אירוע משפחתי משמעותי כמו לידת ילד, בר או בת מצווה, שיפוץ או מעבר דירה? אם כן, הגדירו מראש מה תהיה ההוצאה עבור אותו אירוע ומצאו מקורות מימון.
  • כעת בואו נרד לפרטים – מהם הצרכים השוטפים של המשפחה שלכם? האם אתם יודעים מהי ההוצאה החודשית שלכם על מזון, על ביגוד, על חינוך לילדים ועל שאר סעיפי התקציב? אם כן, מעולה. קחו דף ועט ורשמו את כל ההוצאות החודשיות שלכם. אם לא, זה הזמן להחליט על גובה ההוצאה בכל אחד מהסעיפים. בתוך התקציב קבעו את התקציב הנכון לכם ומתאים לאורח חייכם – משפחה שהחינוך חשוב לה, תקצה לסעיף החינוך אחוז נכבד מהכנסותיה ומשפחה שאוהבת לבלות תרשום סכום גבוה בסעיף הבילויים. חשוב לזכור את כל סעיפי ההוצאות שלכם וחשוב מכל – לא לחרוג מההכנסות שלכם!
  • עכשיו, אחרי שטיפלנו בשוטף, בואו ניסע בזמן כמה שנים קדימה. איפה אתם רואים את עצמכם  ואת המשפחה שלכם בעוד שנתיים? בעוד חמש שנים? בעוד עשר שנים? אולי תרצו להרחיב את המשפחה? הילדים יגדלו קצת ותרצו לעבור לבית גדול יותר? תרצו לחגוג לילד בר מצווה? לעשות טיול גדול בחו"ל? זה הזמן לחשוב ולתכנן את העתיד. הגדירו מטרות והחליטו על  דרכים להגיע אליהן.
  • ג'ון לנון אמר ובצדק, שהחיים זה מה שקורה בזמן שאנחנו מתכננים תכניות. ואכן, כמה שלא נתכונן, החיים מזמנים לנו הפתעות. לכן, שימרו תמיד כסף בצד להוצאות לא צפויות.
התנהלות כלכלית נכונה תצעיד אתכם קדימה אל עבר המטרות שלכם, ותאפשר לכם בהירות, שליטה בהוצאות ויציבות כלכלית.
 


ניהול תקציב לוקח רק כמה דקות בשבוע, אבל מביא תמורה רבה. התחילו עכשיו!

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא