נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

איך בוחרים יועץ לכלכלת המשפחה

כל מה שצריך לדעת על ייעוץ לכלכלת המשפחה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מוכרחים להיות שמח?

בשנתיים האחרונות התרגלנו לעטות מסיכות נגד מחלות.  אבל בפורים יש הזדמנות לעטות מסיכה שמסתירה את מי שאנחנו באמת ויוצרת לנו דמות חדשה. דמות שהיא לא

להמשך קריאה »

כאשר עלה לראשונה הרעיון ללכת לייעוץ לכלכלת המשפחה, התנגדתי. אין לי כוח להתמודד עם מספרים, עם טבלאות, להיכנס לחשבון הבנק. זה גם עולה יותר מדי וגם ככה אין לי זמן. חוץ מזה, התחלתי כבר מאה פעם לרשום הוצאות ולעשות תקציב ולא הגעתי לשום מקום. למה שהפעם הזו תהיה אחרת? גם הרעיון שמישהו אחר יראה את חשבונות הבנק, ידע כמה אנחנו מרוויחים ועל מה אנחנו מוציאים הרתיע אותי, ויותר מהכל, הפחיד אותי שמישהו ישים לי מראה ויגיד שיש לנו בעיה. הרי בסך הכל אנחנו מסתדרים, אפילו היינו בקיץ בחו"ל עם כל החבר'ה (אמנם נשארו עוד 4 תשלומים, אבל כולם ככה, לא?)

במחשבה שניה, אולי זה כן יכול לעזור לנו? כבר שנים שאנחנו מרוויחים טוב, יותר מכל החברים שלנו, אבל עדיין מרגישים חנוקים. את הרכב האחרון קנינו בליסינג, לפני חודשיים לקחנו עוד הלוואה ומאז שנולדו הילדים אנחנו לא מצליחים לחסוך להם שקל. אנחנו ממש לא מבינים לאן נעלם כל הכסף הזה שאנחנו עובדים בשבילו כל כך קשה.

רוב האנשים לא יודעים למה לצפות בייעוץ לכלכלת המשפחה, הם יודעים שמדובר בעבודה, בטבלאות ובכסף שלהם, מן הסתם יצטרכו להיכנס לחשבון הבנק, לעשות סדר בהלוואות, בביטוחים ובחסכונות, אבל ת'כלס, מה קורה שם? מה יוצא מזה?

למעשה, אין אמת אחת. כל יועץ שונה בגישה שלו, ותהליך של משפחה אחת לא דומה לשניה. אמנם יש עקרונות קבועים שמרבית היועצים עובדים על פיהם, אבל כדי שתהליך הייעוץ יהיה אפקטיבי עבורכם וישרת אתכם בצורה הטובה ביותר, ריכזתי את הנושאים המרכזיים שצריך לקחת בחשבון לפני שמתחילים תהליך ייעוץ:

 

1.  איתור היועץ המתאים

הדרך הטובה ביותר למצוא יועץ היא לקבל המלצה מחברים, מכרים, או מישהו בסביבה שעבר תהליך של ייעוץ לכלכלת משפחה. הבעיה היא שמסיבות רבות, אנשים לא תמיד מספרים שעברו תהליך כזה, כך שזה לא תמיד אפשרי. הדרך השנייה היא לקבל המלצה מאיש מקצוע שסומכים עליו, כמו רואה החשבון שלך, סוכן הביטוח או יועץ המשכנתאות.

 

2. שיחה טלפונית

לפני שיוצאים לדרך, חשוב מאוד לבדוק את הרקע של היועץ, הניסיון שלו, המיומנויות שלו ודרך העבודה שלו.

הרימו טלפון ושאלו את כל הדברים שחשוב לכם לדעת. לרוב, היועץ ירצה לשאול גם אתכם שאלות, להבין מה הסיבה שבגללה פניתם ומה האתגרים שלכם. בשיחה טלפונית שכוללת תישאול קצר, יועץ מנוסה יוכל להעריך את משך התהליך והליווי שנדרש ולתת לכם את כל המידע הרלבנטי. זו גם ההזדמנות שלכם לשמוע את רמת המקצועיות של היועץ – האם שאל את השאלות החשובות? האם העלה דברים שלא חשבתם עליהם קודם? האם נתן דוגמאות רלבנטיות מתוך נסיונו? ולא פחות חשוב – האם יש לכם חיבור אישי איתו, ואתם מרגישים נוח לדבר איתו ולשתף אותו בדילמות שלכם.

ישנם יועצים שמנהלים קהילה בפייסבוק למשל, בה יש מרחב לדיון, ולשאלות מקצועיות, וזו דרך מצויינת להכיר את היועץ עוד לפני שיחת הטלפון הראשונה.

להצטרפות לקהילה שלי בפייסבוק

 

3. מה תהיה הצלחה מבחינתך?

מומלץ מאוד לעשות תיאום ציפיות עם היועץ שבחרת ולהגדיר מה הציפיות שלך מהתהליך, מה חשוב לך שיקרה בו ומה מבחינתך יחשב הצלחה.

כדאי לבצע הערכת מצב מפעם לפעם, אפילו כל כמה פגישות, לראות איזה יעדים כבר הושגו, ואיזה נושאים דורשים עוד התייחסות.

העצירות האלו תוך כדי התהליך חשובות מאוד כדי לוודא שאתם בדרך הנכונה. הן יעזרו לכם להישאר ממוקדים במטרות ובתוצאות הרצויות, כך שהסיכוי שלכם להצליח בתהליך גדל.

עם זאת, צריך לזכור שמדובר בשינוי שלוקח זמן, לכן גם מדברים על "תהליך" ולא על "ייעוץ". חלק מהשינויים יקרו מהר יותר, כמו למשל להקטין את ההוצאות החודשיות, וחלק מהשינויים איטיים יותר ודורשים התמדה וסבלנות. למשל, לצבור כסף בחיסכון, לצאת מהמינוס או לחסל הלוואות.

כמו בכל תהליך, לתוצאות לוקח זמן להגיע, אבל כשהן מגיעות – הסיפוק גדול והרווח ענקי.

 

4. צפו למשברים בדרך

גם כשהכיוון חיובי, מאוד יכול להיות שיהיו משברים בדרך. תהליך כלכלי הוא לא שיפור בקו ישר, אלא יותר כמו לב פועם – לפעמים מתרחב ולפעמים מתכווץ, אבל חשוב שכל הזמן תהיה תנועה בכיוון הנכון. אפשר להשוות את זה לתהליך של ירידה במשקל – לא בכל שבוע יורדים אותו הדבר, ולפעמים יש אפילו שבועות שהמשקל נשאר תקוע או אפילו עולה קצת.

הדינמיקה הזו מוכרת לכל יועץ לכלכלת המשפחה ולכל משפחה שחוותה תהליך כזה. מה שחשוב הוא לדעת שזה חלק ממהלך השינוי, ושזה שלב חולף.

אצל רוב האנשים שינויים דרמטיים וקיצוניים לא מחזיקים מעמד לאורך זמן, ומחקרים מראים שהשינויים האמיתיים הם אלו שנעשים בצעדים קטנים, אפילו קטנטנים.

ההמלצה שלי היא לעשות כל פעם שינוי אחד קטן, אבל חשוב. רצוי כמובן להחליט יחד עם היועץ מהו השינוי שהכי חשוב עבורכם כרגע.

לרוב, השינוי הראשון יכלול ניהול שוטף של הכסף (תזרים ותקציב משפחתי), אולם במקרים מסויימים השינוי החשוב ביותר יכול להיות דווקא טיפול במשכנתא או בהלוואות, החזרי מס, או אפילו עריכת הסכם ממון וצוואה אצל עורך דין.

יועץ מיומן ואחראי, יוכל להגיד לכם מהו השינוי החשוב ביותר שנכון לכם לעשות כרגע, ואף ידע להמליץ לכם על אנשי מקצוע משלימים.

 

5. לרדת לשורש הבעיה

יועץ טוב צריך להבין את הדילמה או הבעיה שבגללה הגעתם, אבל יותר מזה, הוא צריך להבין את המקור לבעיה הזו. לפתור את הבעיה יכול להיות כמו פלסטר על שבר פתוח. למשל, ללקוחות שמגיעים עם מינוס בחשבון הבנק, אפשר לפתור את הבעיה בקלות יחסית על ידי לקיחת הלוואה, אבל האם זה הפתרון הטוב עבורם? האם זה יפתור את הבעיה מהשורש?
לעתים כן, בייחוד אם המינוס נגרם בשל משבר זמני או בעיה חולפת, אולם, במקרים בהם מינוס בחשבון הבנק הוא דרך חיים, והלוואות לסגירת המינוס נעשו דבר שבשגרה, כמובן שהלוואה נוספת לא תפתור את הבעיה, אלא רק תחריף אותה. במקרה כזה, יידרש תהליך של התאמת הוצאות להכנסות, וסגירת המינוס באופן הדרגתי.

לסיכום, משפחות רבות מתלבטות האם כדאי לפנות ליועץ לכלכלת המשפחה, ומה הזמן הנכון לעשות זאת. האמת היא שעוד לא פגשתי משפחה שהצטערה על כך שטיפלה בכסף שלה, אולם פגשתי משפחות רבות שהצטערו שלא עשו זאת קודם.

ייעוץ כלכלי טוב הוא חוויה משנת חיים, שמשליך על תחומי חיים רבים נוספים

 

ההמלצה שלי – אל תחכו שיהיה מאוחר. עשו את הצעד הראשון עוד היום
ו……מקסימום תרוויחו

 

 

אפשר ללחוץ כאן ולשלוח הודעה בוואטסאפ 

או למלא את הפרטים הבאים ואצור עימכם קשר

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Gracie Caperton

    I like this web site its a master peace ! Glad I detected this on google .

כתיבת תגובה