נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

מדשדוש כלכלי לדירה תוך שנה – חלום שהתגשם

מחוסר ביטחון כלכלי לדירה ראשונה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

זה סיפור עם סוף טוב, אפשר להגיד אפילו שהסוף נפלא. ולמרות שהם חיים באושר, זו לא אגדה, אלא הצלחה גדולה שהיא תוצאה של כוח רצון, מחוייבות ועבודת צוות. זה סיפור על משפחה שלפני שנה דשדשה כלכלית והשבוע מקבלים מפתח לדירה שקנו.

 

בדיוק לפני שנה, הגיע אלי זוג, נקרא להם א"א.
מבואסים ממצבם הכלכלי, מהססים, רוצים מאוד לקנות דירה משלהם, אבל עם חשש גדול בלב שלא יצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא.
לפני שנה הם עוד גרו בשכונה שממש לא אהבו, במקום שלא התחברו למנטליות שלו, לילדים לא היו חברים שם, ולהם לא היה שכן או שכנה שיהיה להם כיף לפגוש לקפה מדי פעם. אבל הם חשבו שאין ברירה – שכר הדירה שם היה בהישג ידם, בתי הספר בשכונה סבירים, אז הם התפשרו על המיקום והשכנים.
הם ביקשו שאעזור להם לחשב כמה משכנתא הם יוכלו להחזיר בכל חודש, בלי להיכנס לצרות.
ובדיוק היום, שנה אחרי שהגיעו אלי בפעם הראשונה, כתבו לי שהם מקבלים את המפתח לדירת החלומות שלהם השבוע. דירה נהדרת, שעונה בדיוק על הצרכים שלהם, באזור טוב, עם קהילה שהם אוהבים, וחינוך נהדר לילדים.

 

מה קרה בשנה הזו?

1. ראשית, הם החליטו איפה הם רוצים לגור. הגדרנו יחד תקציב לדירה. הסכום הזה נגזר מההון הראשוני שלהם, יכולת ההחזר שלהם, והסכום שתכננו לחסוך בנוסף להון הראשוני במהלך השנה הזו.

2. בנינו תקציב עבור ההוצאות השוטפות שלהם, כזה שיאזן בין היכולות לרצונות שלהם, ויהווה עבורם מגדלור שיכוון אותם לרמת ההוצאות הנכונה עבורם. הם קיבלו כלים לניהול התקציב ולמדו לנהל אותו בעצמם. הם דבקו בתקציב הזה ובכל פעם שלא ניצלו את כל התקציב, שמו את הכסף בצד לטובת הדירה שלהם.

3. בתהליך הממוקד שעשינו יחד בנינו תכנית כלכלית לשנה הקרובה וגם לטווח רחוק יותר, שכוללת את המטרות שלהם לשנה הזו – מה גובה החיסכון החודשי שהם צריכים כדי להגיע לדירת החלומות שלהם, כמה חיסכון נדרש להם להוצאות הידועות – קייטנות, ימי הולדת, טיפולים לרכב וכו'.

האם א"א באים מבתים עשירים? ממש לא. א"א הם מעמד ביניים קלאסי. שניהם עובדים לפרנסתם, ובעלי שכר ממוצע.
האם ההורים עזרו להם בקניית הבית? היה להם סכום כסף לא גדול שקיבלו בירושה מהמשפחה, ומעבר לזה, כל סכום שקיבלו מעבר למשכורות שלהם, שמו מייד בצד לטובת הדירה.
האם צריך הון התחלתי? בודאי שכן. המקור של הכסף הזה יכול להיות מההורים, מירושות, ממתנות החתונה או מחסכונות. כמובן שיכול להיות גם שילוב של כל אלו. ככל שיהיה לכם הון ראשוני גדול יותר, כך תוכלו להתקרב לחלומות שלכם.

ומה עוד צריך?

1. מחוייבות – בראש ובראשונה לעצמכם ולמטרות שהגדרתם. החלטתם לעשות שינוי כלכלי? תהיו מחוייבים לזה במאה אחוז. החלטתם שחשוב לכם לקנות דירה? קחו את זה כפרוייקט לשנים הקרובות, מתוך מחוייבות מלאה למטרה שלכם, ומתוך הבנה שתצטרכו גם לוותר על דברים במהלך הדרך. ההחלטה לדבוק בתקציב ולא לחרוג ממנו, ובנוסף, להפקיד את עודפי הכספים בקרן לטובת הדירה, היא אחת החוזקות המשמעותיות ביותר של א"א.

2. התמדה – הדרך רצופה אתגרים והוצאות גבוהות – חופשות מבית הספר, חגים, קייטנות, ימי הולדת, מקרר שהתקלקל, רכב שנכנס למוסך, ועוד הוצאות צפויות ובלתי צפויות. ככל שתהיו מכווננים יותר למטרה שלכם ותיצמדו אליה, למרות ה"הפרעות" האלו, כך תגיעו למטרות שלכם מהר יותר. לא"א היתה קרן להוצאות לא צפויות, ממנה משכו כסף בכל פעם שצצה הוצאה לא מתוכננת. זה איפשר להם להמשיך ולשמור על התקציב השוטף ולהתקדם למטרה שלהם בקצב שקבענו.

3. עבודת צוות – הניסיון שלי מראה שכאשר שני בני הזוג מסכימים על המטרות ומתכווננים אליהן, מגיעים הרבה יותר מהר למטרה, גם אם מדובר במטרה גדולה כמו קניית דירה. דמיינו לעצמכם ספינה שבה שני אנשים אוחזים בהגה, וכל אחד מושך לכיוון אחר – מה שיקרה הוא שהספינה תתקדם לכיוון שאף אחד לא רוצה בו. אבל אם שניים יחד מנווטים לאותו כיוון, הספינה תשוט בדיוק לאן שרוצים, ותגיע ליעדה בדיוק בזמן הנכון.

4. נכונות להתגמש ולעיתים גם לוותר כדי להגיע אל המטרה הסופית. ברור שכולם רוצים בית גדול ונוח, שימלא אחר *כל* הצרכים והרצונות שלהם. אבל המציאות הרבה פעמים מורכבת יותר, ולעיתים צריך לגלות גמישות, לוותר או להתפשר, כדי לא להגיע אל המטרה הנכספת. בין אם זו דירה שונה קצת מזו שדמיינתם, ובין אם בשכונה הסמוכה, ולא בדיוק במיקום שרציתם, גמישות כזו עשויה להביא אתכם לתוצאות אפילו טובות יותר ממה שחשבתם.

לפני שנה בדיוק א"א התחילו את השינוי והשבוע הם ייכנסו ברגל ימין לדירת החלומות שלהם.
והמסקנה שלי – כשרוצים, מתכווננים, ומתכננים – הכל אפשרי.

 

* * * * * * * * * * * *

אם גם לכם יש חלום ואין לכם מושג אם תוכלו להגשים אותו,
אם יש לכם הרגשה שאתם מדשדשים בבוץ ולא מתקדמים לשום מקום,
אם כולם מסביב מסתדרים כלכלית ורק אתם נשארים מאחור,
תתקשרו אלי 050-7899937 ונמצא יחד את הדרך הנכונה עבורכם
להגיע אל המטרות ולהגשים חלומות.

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא