נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

למה אני לא מדברת על המינוס?

טיפים לחיסכון

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

פעמים רבות שואלים אותי למה אני לא מדברת על המינוס, אפילו שהוא הסיבה העיקרית שאנשים פונים לייעוץ לכלכלת המשפחה. זה באמת מפתיע ואולי נראה מוזר, אבל תיכף תבינו מה הסיבות לזה.

 

 

בראש ובראשונה, כמה זה יישמע מפתיע, אנשים לא מחפשים ייעוץ בגלל המינוס, והמינוס לכשעצמו לא מטריד אותם.

 

מתי המינוס כן מטריד?

זה מטריד כשמתחילים "לגרד" את קצה המינוס, את תקרת המסגרת שהבנק מעמיד, זו הנקודה שבה אנשים מתחילים לנוע באי נוחות, ויש כאלו שממש מרגישים שם כמו על שפת תהום. משותקים מפחד ולא יודעים מה לעשות. זו גם הנקודה שבה הבנק מתחיל "לשים ברקסים", או שאתם עצמכם מתחילים להיבהל מהמצב. לעיתים הבנק לוחץ לקחת הלוואה כדי לסגור את המינוס, או גרוע מכך, מאיים להחזיר צ'קים או הוראות קבע. אם זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לכם, אלא מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה כל תקופה, וההלוואות וההתחייבויות לבנק הולכות וגדלות, נראה שמדובר בבעיה חריפה יותר.

 

מה עוד מטריד אנשים אם לא המינוס בחשבון?

מטריד אותם הלחץ ותחושת המחנק שנלווים למינוס, והאכזבה שלמרות המשכורות הגבוהות, התפקידים הבכירים, ומראית העין, המצב הכלכלי הרבה פחות טוב ממה שאמור להיות. החברים, המשפחה וכולם מסביב, נראים הרבה יותר מאושרים עם הכסף שלהם, לעיתים נשמעת גם ביקורת מההורים על כל העניין, ונראה שמשהו פשוט לא מסתדר. בשלב הזה בחיים כבר יכלו להיות במקום הרבה יותר נוח ומפנק, בלי לחשוב על כל שקל שיוצא, עם חסכונות לילדים, ומחשבות על העתיד. בפועל, הכסף ממש לא מספיק לכל מה שרוצים, ואם להודות על האמת, הוא מספיק בקושי להוצאות השוטפות, והחודש נגמר בדוחק, שלא לדבר על החופש הגדול שלגמרי חונק. ומה עם הדברים שרוצים מעבר לזה?

 

על המינוס אין הרבה מה להגיד, הוא פשוט לא הבעיה העיקרית, אלא סימפטום לבעיה אחרת – להתנהלות לא נכונה, להוצאות גבוהות מדי, לטעויות עבר שנגררות לאורך זמן, לחוסר תכנון, לגישות שונות ועוד.

 

לכן, להתייחס למינוס, כאילו הוא העניין, יהיה כמו למרוח קרם גוף על גרון כואב. זה אולי יהיה נעים ויעשה הרגשה טובה, אבל כנראה שלא יעזור.

 

 

מה כן יעזור?

מה שכן יעזור יהיה לטפל בבעיה העיקרית – אם מדובר בהתנהלות לא נכונה, כדאי לעצור הכל, להבין מה הטעות, וללמוד לעשות דברים אחרת. אם מדובר בהוצאות גבוהות מדי, צריך לחשוב מה אפשר לשנות – מהן ההוצאות היום, איזה שינויים אפשר לעשות בהוצאות, ואולי הפתרון הוא להגדיל הכנסות? כל אלו שאלות שצריכות להישאל כאשר רוצים לעשות שינוי שיחזיק לאורך זמן. כדאי לבדוק גם איך המינוס "מתנהג" לאורך זמן. האם הוא אורח קבוע, שהגיע ונשאר לאורך זמן, או שהוא אורח זמני, שמגיע מדי פעם לבקר. אולי הוא נגרם כתוצאה ממשבר חולף ואולי הוא דרך חיים.

 

צריך גם להבין שכאשר בונים תוכנית כלכלית משפחתית, יציאה מהמינוס הוא יעד אחד מתוך כל יעדי התוכנית. וצמצום המינוס הוא כמעט אף פעם לא המטרה העיקרית, אלא רק שלב אחד בדרך למטרות האמיתיות, וההסתכלות על המינוס תהיה בתוך קונטקסט רחב יותר.  

 

שלא תבינו לא נכון. אין כאן המלצה למישהו לחיות במינוס באופן קבוע, נהפוכו. מינוס הוא אשראי יקר, ולא מומלץ לנצל את ה"הטבה" הזו שהבנק נותן לנו, אלא במקרים חריגים. אם אתם כבר שם, כדאי שתמצאו דרכים יעילות לצמצם אותו, בין אם באופן עצמאי, ובין אם בעזרתו של איש מקצוע מיומן.

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Jimmy Kozakiewicz

    I adore gathering utile information , this post has got me even more info! .

כתיבת תגובה

מתי המינוס מסוכן לך?

לפני כמה ימים שוחחתי עם בני זוג שמצבם הכלכלי מצויין, רק שהם כל הזמן במינוס ומוטרדים כי לא מצליחים לחסוך. האם המינוס