נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

מתי המינוס מסוכן לך?

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

לפני כמה ימים שוחחתי עם בני זוג שמצבם הכלכלי מצויין, רק שהם כל הזמן במינוס ומוטרדים כי לא מצליחים לחסוך.

האם המינוס מפריע לכם? שאלתי אותם, והם ענו שבעצם לא כל כך.

הם חיים איתו ביחד כבר כל כך הרבה זמן, הוא לא מונע מהם לעשות שום דבר שהם רוצים כי המסגרת שלהם הרבה יותר גדולה מהמינוס הזה. כך שבסך הכל הם והמינוס ביחסי שכנות טובים – הם לא מפריעים למינוס והמינוס לא מפריע להם.

 

אז מה בכל זאת העניין? מתי בכל זאת המינוס הופך למצב מזיק ואפילו מסוכן?

כשאני פוגשת במשפחה ובוחנת את מצבם הכלכלי, אני מסתכלת על מספר פרמטרים וגם על השילוב ביניהם. מה שחשוב לי יותר מהמינוס זו היציבות הכלכלית שלהם, והיתרה בבנק תהיה רק אחד מהדברים שנבחן.

יש מקרים, כמו שהזוג שהזכרתי קודם, שאצלם המינוס הוא מינוס טכני בלבד.

הוא נשאר קבוע על כ 6000 ש"ח לאורך זמן

הוא לא משפיע על יציבותם הכלכלית, כיוון שיש להם רשת ביטחון שתתמוך בהם במקרה הצורך

הוא לא מפריע להם לחיות ברמת החיים שהם רוצים

אבל הוא בכל זאת שם, צובע את חשבון הבנק שלהם באדום ולפעמים קצת מציק בעיניים.

במקרים כאלו, שבהם המינוס נשאר קבוע לאורך זמן, ברור שרמת ההוצאות שלהם קבועה לאורך זמן (אחרת המינוס היה מעמיק) וכל מה שנדרש הוא להחליט לוותר על המינוס הזה ולהתנהל עם יתרה חיובית קבועה של 1000 ש"ח בחשבון.

לאורך זמן התנהלות כזו תיטיב איתם גם מבחינה כלכלית, כיוון שעל המינוס הם משלמים כיום ריבית של כ 700 ש"ח בשנה, וחבל.

מה שנשאר לנו הוא רק למצוא איך להביא אותם מנקודת המוצא של מינוס 6000 ש"ח ליעד של פלוס 1000 בחשבון, שזה פער של 7000 ש"ח.

במקרה שלהם, כיוון שההכנסות שלהם גבוהות, הם קיבלו החלטה לחסוך 1000 ש"ח בחודש לטובת היציאה מהמינוס וכך, תוך 7 חודשים יגיעו אל היעד שלהם.

 

מתי המינוס מסוכן לנו?

כאשר המינוס לא נשאר בסכום קבוע, אלא משתנה מחודש לחודש, ובעיקר אם הוא הולך ומעמיק כל חודש ומתחיל לגרד את גבול המסגרת, צריכות להידלק נורות אזהרה.

עוד יותר מכך, במצב בו בגלל המינוס ההולך וגדל נאלצים כל כמה חודשים לקחת הלוואה כדי לכסות אותו וכדי לעלות אל מעל קו המסגרת, זו כבר נורה אדומה ממש, וכאן חייבים לקחת את המושכות לידיים ולעשות שינוי משמעותי בהתנהלות הכלכלית היומיומית!

מצב כזה של מינוס שהולך ומעמיק שקול לחוב שהולך ותופח, ובמצב בו בכל כמה חודשים לוקחים הלוואה כדי להתאזן, קורה בדיוק המצב ההפוך – במקום להתאזן, סך החוב לבנק ולחברות האשראי גדל, ההחזר החודשי על ההלוואות האלו הולך ותופח, ונשאר פחות כסף פנוי למחיה השוטפת, מה שמביא להוצאה חודשית גבוהה יותר, ומשם המדרון חלקלק – די מהר יגיע שוב המינוס שילך ויעמיק, לא תהיה ברירה אלא לקחת עוד הלוואה וחוזר חלילה.

אם אתם מזהים את תחילתו של תהליך כזה – עצרו מייד!

ככל שתקדימו להפוך את המגמה, כך ייטב ויהיה לכם קל יותר לחזור אל דרך המלך.

 

במצב כזה אני ממליצה להיעזר ביועץ ביועץ שיבנה עבורכם תכנית כלכלית מסודרת לאיזון, ילמד אתכם כיצד לצאת מהמינוס ולבנות עתיד כלכלי יציב ובטוח עבור המשפחה.

 

מוזמנים ליצור קשר ראשוני ללא התחייבות כאן או בוואטסאפ

 

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא