נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

מחשבות ליום האישה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מוכרחים להיות שמח?

בשנתיים האחרונות התרגלנו לעטות מסיכות נגד מחלות.  אבל בפורים יש הזדמנות לעטות מסיכה שמסתירה את מי שאנחנו באמת ויוצרת לנו דמות חדשה. דמות שהיא לא

להמשך קריאה »

אני לא אוהבת את יום האישה. 

בשורה התחתונה, אני חושבת שבושם, כלי מטבח, מוצרי טיפוח או פרחים לא ישנו את מעמדן של הנשים, ואת זה אני אומרת כאישה שאוהבת את כל הנ"ל. מה שנשים צריכות הוא ידע פרקטי, בעיקר בנושאים פיננסים. זה כבר לא סוד שנשים מרוויחות משמעותית פחות מגברים בתפקידים מקבילים, ובאופן מסורתי, יותר נשים עובדות במקצועות "רכים" ובשכר נמוך יותר – מורות, אחיות, עובדות סוציאליות וכו', ובנוסף מקדישות תקופות ארוכות לגידול הילדים, כך שגם רצף העבודה של נשים נפגע לאורך השנים, גם השכר שלהן נמוך יותר ובבוא היום גם הפנסיה שלהן תהיה נמוכה משמעותית מזו של גברים, מה שבאופן אוטומטי משליך על רמת החיים גם בגיל השלישי. 

 

אני לא מבינה בזה כלום

זה משפט שאני שומעת לעיתים קרובות. קרובות מדי. באופן מפתיע לא אחת אני שומעת את המשפט הזה מנשים משכילות, מצליחות, שמחזיקות בתפקידים בכירים ומרוויחות היטב. אבל בנושאים פיננסים הן מרגישות בורות לחלוטין. 

לפני מספר ימים קיימתי שיחת ייעוץ טלפונית עם בחורה צעירה שהתחילה את השיחה במילים "במשך שנים לא התנהלתי טוב. אני לא מבינה בזה כלום ואני יודעת שעשיתי טעויות". היא התחילה לאחרונה עבודה חדשה וקיימה כמה ימים קודם לכן פגישה עם יועץ הפנסיה, אולם יצאה מהפגישה איתו בתחושה שלא הבינה כלום ממה שאמר ולא יכלה לקבל החלטות על סמך השיחה הזו. היא התביישה לשאול ולהראות שאינה יודעת. וזו בדיוק הנקודה. 

לא מספיק שנשים מרוויחות פחות, גם היחס אליהן הוא כזה שלא מאפשר להן להתפתח ולהעשיר את עולמן הכלכלי. 

אני מנסה לחשוב למה כאן יש פער כזה בין הידע של גברים לזה של נשים. הרי גברים לא נולדו עם הידע הזה. גם הם קוראים, מחפשים בגוגל ומתייעצים עם אנשי מקצוע. 

אולי זה קשור ליחס שנשים מקבלות מגופים פיננסים, ומרגישות כמו שאני מרגישה במוסך? 

אולי זה קשור דווקא לכך שנשים הומניות יותר במהותן וחשיבה ריאלית וכמותית קשה להן יותר?

ואולי מדובר בהבנייה חברתית ובמסרים שאנחנו, הנשים, מקבלות מגיל צעיר?

 

אין לי תשובה ברורה, והסיבה גם לא כל כך משמעותית. מה שכן חשוב הוא לצמצם את פערי השכר ואת פערי הידע ולדאוג, בייחוד ביום הזה, שנשים יקבלו לא רק פרחים ומתנות, אלא כלים שבאמת יקדמו אותן בחיים. 

 

אני חושבת שיום האישה הוא יום חשוב עם מסר חשוב שצריך להזכיר לנו שיש מגזר שלם שגם היום בשנת 2022 לא זוכה שיוויון זכויות מלא, ולצערי עוד יש דרך ארוכה לפני שניתן יהיה לבטל אותו או לוותר עליו. 

אני מאוד לא אוהבת את מה שנהיה ממנו – יום ממוסחר, מלא מבצעים והנחות על מוצרי טיפוח, ביגוד, אקססוריז, ריהוט ועוד דברים שלא יקדמו נשים לשום מקום, אלא רק ימסכו את הבעיה וימשיכו להצעיד נשים במקום. 

 

אני חושבת שלכל אחד מאיתנו, כפרט וכחברה, יש תפקיד בשינוי המציאות הזו, וכל אחד יכול לבדוק מה ביכולתו לעשות כדי לצמצם את האפליה. 

למשל, מי שמעסיק נשים, יכול לוודא שתנאי ההעסקה הוגנים והשכר תואם את התפקיד.

נשים שמרגישות שחסר להן ידע בתחום כלשהו – יכולות לנצל את מבצעי יום האישה ולהעשיר את הידע הפיננסי שלהן באמצעות סדנה או הרצאה מתאימים. אפשר גם בפגישה אישית איתי, גם באונליין. 

באותו הקשר, כדאי מאוד לפתוח את המעטפה עם דוחות הפנסיה שנשלחים ממש בימים אלו, ולקרוא אותם. אם קשה לך להבין את הדוח, אפשר להיעזר במדריך שבקישור הזה 

 

לסיכום, אני ממליצה לכל אישה להרגיש נוח עם הכסף שלה, עם המשכורת שלה, עם חשבון הבנק שלה ועם העולם הפיננסי בכלל. זה יפתח לך עולמות חדשים, יעשיר אותך במלוא מובן המילה ויעצים אותך הרבה יותר מחבילת טיפוח או סט מצעים. ומעבר להכל, על הפערים הללו יש לעבוד יום יום, שעה שעה ולא רק יום אחד בשנה

 

יום האישה שמח

 

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

כתיבת תגובה