נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

צוואות – לא מה שחשבתם | פוסט אורח מאת עו"ד עידית אלפנדרי-מאיר

ניהול כלכלת המשפחה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מוכרחים להיות שמח?

בשנתיים האחרונות התרגלנו לעטות מסיכות נגד מחלות.  אבל בפורים יש הזדמנות לעטות מסיכה שמסתירה את מי שאנחנו באמת ויוצרת לנו דמות חדשה. דמות שהיא לא

להמשך קריאה »
כשמדברים על כלכלת משפחה רבים נוטים לחשוב שזה רלוונטי רק למי שנמצא במינוס, או בבעיה כספית. אחרים חושבים שכלכלת המשפחה קשורה להחלטה משמעותית כמו רכישה או מכירת דירה, ויש כאלו שסבורים שזה רלוונטי למי ש"נפל" לידיו סכום כסף והוא מתלבט כיצד להשקיע אותו נכון.
 
כל הסיטואציות הללו הן כמובן חלק מכלכלת המשפחה, אבל הסתכלות מקצועית על כלכלת המשפחה כוללת גם בחינה לטווח הבינוני והארוך של המטרות האסטרטגיות המשפחתיות וכן היערכות של המשפחה לסיכונים כלכליים.
לצערנו, אחד הסיכונים הכלכליים המשמעותיים למשפחה הוא פטירה של אחד מבני הזוג. ההיערכות הכלכלית למקרה כזה מורכבת מכמה רבדים, שאחד מהם הוא עריכת צוואה. לכן, ביקשתי מעידית אלפנדרי-מאיר, עורכת דין ומגשרת, מומחית לדיני משפחה וגירושין להתייחס לנושא הצוואה ולהסביר למי היא חשובה ומדוע.
 
 
צוואות – לא מה שחשבתם

רובינו מקשרים את המונח צוואה לאנשים מבוגרים, אנשים ב"גיל השלישי", או אנשים שאינם בקו הבריאות, חלילה, ולכן צריכים לערוך צוואה. כשאני מספרת במסגרות שונות ולקהלים שונים, עד כמה צוואה רלוונטית לאנשים צעירים, בין אם מדובר בהורים לילדים קטינים, או זוגות בפרק ב', ועוד- אני תמיד נתקלת בהרמת גבה מופתעת.

אז הנה כמה סיבות חשובות לערוך צוואה, שלא הייתם חושבים עליהן:

א) הורים לילדים קטנים– חוק הירושה קובע, שהיורשים של אדם לאחר מותו הם בן/בת הזוג הנותרים בחיים, יחד עם הילדים של הנפטר. אבל ייתכן ולא ידעתם, שכאשר מדובר בילדים קטינים מתחת לגיל 18 שנים, אשר יורשים נכס או זכות, המצב הופך מורכב, לרוב אפילו בלי שהנפטר התכוון לכך. מדוע? כי כל פעולה בנכס שבבעלות קטין מחייבת אישור של בית המשפט לענייני משפחה. כן כן ! בדיוק כך ! ניקח למשל סיטואציה בה אדם הלך לעולמו. הוא לא ערך צוואה טרם מותו, ולכן אישתו וילדיו ירשו בחלקים שווים את כל נכסיו כולל הדירה המשותפת של בני הזוג. עוברים אי-אילו חודשים או שנים והנטל הכלכלי על האישה, שמגדלת ומפרנסת לבדה את הילדים- הפך כבד על כתפיה. היא מעוניינת למכור את הדירה ולעבור לדירה קטנה יותר, או אולי לדירה בעיר אחרת… זהו המצב השכיח ביותר בו יהיה צורך בצו של בית המשפט בכדי לקיים את המכירה בפועל. בלי צו משפטי המכירה לא תבוצע, וייתכן שבית המשפט אף יקבע תנאים/הוראות שונות לגבי חלק מכספי המכירה (למשל להעבירם לחשבון נאמנות עבור הקטינים, או לרשום את הדירה ע"ש האישה והקטינים יחד, ועוד). לאותה אישה לא תהיה עצמאות בקבלת החלטותיה, והיא תיאלץ גם להוציא כספים על הליכים משפטיים ועורכי דין, בכדי לקבל את אישור בית המשפט למכירה.
מורכבות זאת היתה נמנעת מלכתחילה ע"י עריכת צוואה שמחלקת את הנכסים והזכויות, ובכך מונעת את הבעייתיות שנוצרת כשקטין יורש נכס מקרקעין.
אתן דוגמא מאחד מלקוחותיי, אשר הוא ואישתו ערכו צוואות הדדיות, והחליטו להורות בהן שכל אחד מבני הזוג יורש ממשנהו את הדירה במלואה, והילדים יורשים סכום כסף במקום חלק מהדירה. לקוחות אחרים שלי קבעו בצוואתם שהילדים ירשו את חלקם בדירה רק אחרי שההורה השני ילך לעולמו. כך, מחד הילדים לא יקופחו ומאידך, ההורה הנותר בחיים לא יהיה כבול ומוגבל בהתערבות של בית המשפט בכל צעד ושעל.
 
 
 
ב) זוגיות ללא נישואין– בין אם גרים יחד ובין אם לא- ייתכן והזוגיות תיכנס תחת ההגדרה של "ידועים בציבור", סטטוס אשר מקנה זכויות הדדיות ברכוש וכספים זה של משנהו. אז מה הבעיה כאן, תשאלו, ובכן, כאשר בני זוג נשואים ואחד מהם חלילה נפטר, חוק הירושה קובע באופן ברור שבן/בת הזוג הנותרים בחיים יורשים את מחצית נכסי וזכויות הנפטר, ואת המחצית השנייה יורשים הילדים.   אבל המונח ידועים בציבור מתייחס לזוג שלא נישא מעולם, וכאן עלולה להיות בעיה- שכן המצב אינו חד משמעי כמו אצל זוג נשוי, ועלול להוביל לסכסוך משפטי בין בן/בת הזוג, לבין משפחת הנפטר (ילדיו מזוגיות קודמת, הוריו, אחיו) על מה יהיה להם להילחם, תשאלו? ריבוי המקרים המגיעים אל בתי המשפט מוכיחים שיש על מה: אם בן הזוג הנותר בחיים יוכר כ"בן זוג" כמשמעו של המושג בחוק הירושה הרי שהוא יקבל 50% מהירושה, והילדים של הנפטר יקבלו 50%, אבל אם הוא לא יוכר כבן זוג, הילדים של הנפטר ירשו 100% מהזכויות… הבדל משמעותי ביותר ! במקרה של מחלוקת – תועבר ההכרעה לידי בית המשפט לענייני משפחה שיצטרך להכריע האם היחסים בין הנפטר לבן/בת הזוג היו כאלו המקנים זכויות בעיזבון ובירושה או לאו…
על כן ברור לנו, שרק צוואה תחסוך את המחלוקות המשפטיות, ולמעשה תמנע את היווצרותן מלכתחילה, שכן היא תספק וודאות וחד משמעיות באשר למי היורשים, מי מקבל מה וכמה.
3. אחוזי הגירושין גבוהים– הליכי גירושין אורכים שנתיים ויותר, בכל התקופה הזו אותם זוגות מן הסתם מחשיבים עצמם כ"פרודים", והרבה פעמים אף נפרדים פיזית חודשים ארוכים לפני שהם מתגרשים בפועל. הבעיה טמונה בכך שהחוק לא מכיר בסטטוס "פרודים"- החוק מכיר רק ב"נשואים" או גרושים". לכן בתקופת הליכי הגירושין וכל עוד לא השתנה הסטטוס, הרי שבני הזוג מהם נפרדים הם-הם היורשים החוקיים אחד של השני/ה… אם הם לא רוצים להעביר את הכספים והזכויות שלהם לבני הזוג מהם נפרדו- חשוב לערוך צוואה.
עוד על צוואות וירושות ניתן לקרוא בדף הבית של עו"ד עידית אלפנדרי-מאיר

בברכת הצלחה ואריכות ימים !
אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. יעל ענבר

    כתבה מצויינת וחשובה, שמנפצת הרבה מיתוסים בנוגע לצוואות.

כתיבת תגובה