נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

למה כסף לא פותר בעיות כספיות?

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מוכרחים להיות שמח?

בשנתיים האחרונות התרגלנו לעטות מסיכות נגד מחלות.  אבל בפורים יש הזדמנות לעטות מסיכה שמסתירה את מי שאנחנו באמת ויוצרת לנו דמות חדשה. דמות שהיא לא

להמשך קריאה »

הפעם אני רוצה להתחיל בחדשות הרעות – ההעלאה בשכר שחלמת עליה לא תשפר את מצבך הכלכלי.

זה לא נשמע הגיוני, אבל גם אם שכרך היה זהה לזה של הבוס שלך, או אפילו כפול ממנו, זה לא היה מביא אותך לרווחה כלכלית. מה זה חוק פרקינסון ואיך הוא קשור לכלכלת המשפחה?

חוק פרקינסון הוא ספר הומוריסטי למחצה שיצא לאור בשנת 1957 על ידי נורת'קוט פרקינסון, שהיה היסטוריון בריטי. בספר, העוסק בארגונים ביורוקרטיים, פרקינסון מגיע למסקנה כי "העבודה מתרחבת באופן כזה, שהיא מנצלת את כל הזמן המצוי לשם ביצועה". [מתוך ויקיפדיה]. 

מחוק פרקינסון נגזרים חוקים בתחומים רבים אחרים. אפשר בקלות לראות את זה במכשירים הסלולריים, כאשר שנה-שנה וחצי אחרי ששידרגנו את המכשיר הישן למכשיר עם יותר זיכרון ומקום, שיעבוד מהר יותר, גם המכשיר החדש מתמלא ושוב צריך לשדרג. 

כלכלת המשפחה

גם בכלכלת המשפחה המצב דומה – כאשר ההכנסה עולה, גם רמת ההוצאות עולה, כך שאם היום אתם מוציאים יותר מההכנסות שלכם, זה יישאר כך גם כאשר ההכנסות שלכם יעלו. ולכן כסף נוסף הוא לא התשובה לבעיות הפיננסיות שלכם.

 

זה אמנם נשמע חדשות רעות, אבל אלו בעצם חדשות מצויינות. מכיוון שבעיות כלכליות כמו קושי לשלם חשבונות, לעמוד בתשלומים או לא להצליח לחסוך, קשורות לרוב להתנהגות ולא לכסף. אנשים נוטים לחשוב שעוד כסף יעלים את הבעיות הכלכליות שלהם, אבל למעשה כסף נוסף יטשטש את הבעיות האלו בטווח הקצר ויגדיל אותן בטווח הארוך. אפשר לראות את זה אצל מיליונרים שפושטים רגל, למרות שיש להם יותר כסף ממה שנוכל לחלום. ודוגמא נוספת היא אנשים שזכו בלוטו והיו בטוחים שבעיותיהם הכספיות נפתרו, בעוד שבפועל הבעיות שלהם רק החמירו.

ובעיות התנהגות לא ניתן לפתור באמצעות כסף. 

 

איך להתחיל לטפל בכסף שלך?

הדרך הטובה ביותר היא לעשות דבר אחד קטן בכל פעם. 

אפשר להתחיל בללמוד איך לא להוציא יותר מההכנסה.כלכלת המשפחהאו מהצד השני, אפשר להתחיל בללמוד איך להגדיל הכנסה. אבל, כמו שאמרנו קודם, הגדלת הכנסה לבדה לא תשנה את המצבלכן, אם ההרגשה לאורך זמן היא שהכסף בורח בין האצבעות, או שיש לכם בלאגן בחשבונות, אם אתם לא מצליחים להבין לאן הולך הכסף, או שוקעים בחובות כל פעם מחדש, הדבר הנכון ביותר עבורכם הוא ללמוד כלים פרקטיים לניהול הכסף.  כלים שילמדו אתכם איך לנהל את הכסף שלכם ביומיום, ולהתאים את ההוצאות להכנסות, ולא משנה כמה אתם מרוויחים היום.כלים שיראו לכם לאן הולך הכסף היום, ואיך לחלק את העוגה, כי היא אף פעם לא מספיקה להכל.כלים שילמדו אותך איך לדאוג למשפחה שלך גם כשקורים דברים לא מתוכננים (וכולם יודעים שתמיד קורים דברים כאלו).

 

אחד הכלים הכי חזקים שאני ממליצה לכל אחד להשתמש בו הוא לרכז את כל ההוצאות במקום אחד. מקום אחד שיראה לך את ההוצאות הקטנות והגדולות, הקבועות והמשתנות, הידועות והלא מתוכננות.

כשכל ההוצאות יהיו מרוכזות במקום אחד, יהיה לך מאוד קל לראות לאן הולך הכסף, וכמה הוצאתם על כל סעיף. זה מאוד חשוב כי ברגע שיודעים מה קורה היום אפשר להחליט במה לעשות שינוי.

טבלה נוחה כזו, שמצריכה מעט מאוד עבודה, ומראה בדיוק את המצב בכל רגע נתון, יכולה להיות עבורך הצעד הראשון בדרך לשינוי.

 

אני פיתחתי טבלה כזו שמתאימה למי שרוצה לדעת לאן הולך הכסף שלו, ומוכן להשקיע כ 10 דקות בשבוע בתחזוקה של הטבלה. בטבלה הזו הושקעה עבודה רבה כדי שתהיה נוחה וזמינה לכל אחד, והיא מראה את המצב החודש, וגם את התמונה המצטברת במהלך כל השנה.

טבלת תקציב משפחתיניתן לרכוש את הטבלה מכאן ב 50% הנחה (יש גם סרטון וידאו שמסביר איך להשתמש בה)

 

 

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. אנה לדרמן

  לא יכולת לכתוב מדויק יותר. הרי באמת זה לא הכמה אלא זה איך מתנהלים עם הכמה.ועצם הענייו שאת מלמדת להתנהל נותנת תחושת עוצמה . מנסיון אישי.

 2. Anat Zelniker

  ממש ככה, מירב. הכל מתחיל בראש ובכלל, כסף לא עושה אנשים מאושרים

 3. מירב טבקמן

  חוק פרקינסון…מעניין! לא הכרתי אבל נשמע הגיוני 🙂
  יפה כתבת..הכי חשוב ללמוד איך להתנהל עם הכסף. לרוב זה מביא לתחושת רווחה יותר מכל עלייה במשכורת ��

 4. aya tamari

  מעולה הפוסט הזה!

כתיבת תגובה