נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

הגדלת הכנסה בעסק – למה, כמה ואיך?

עצמאות כלכלית

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »
השבוע, בימים שבין חג החירות ליום העצמאות, חשוב לי לדבר על עצמאות כלכלית לבעלי עסקים. רבים מבעלי העסקים חולמים על עצמאות כלכלית, על הגשמת חלומות, חופש וביטחון, אולם לא מאמינים שזה אפשרי. הגדלת הכנסה בעסק היא אחד המפתחות לחופש הכלכלי.

 

כשחושבים על איזון כלכלי, לרוב חושבים על קיצוץ או התייעלות בהוצאות, אולם דווקא אצל עצמאים, האפשרויות להגדלת הכנסה רבות. אמנם, כעצמאים, אתם בוודאי בטוחים שאתם עושים את המקסימום האפשרי, אבל מספיק לקרוא את שני הסיפורים, של רונית ושל ניר, כדי להבין שאת תקרת הזכוכית אפשר להזיז.

כמו מרבית העסקים הקטנים, גם רונית, קוסמטיקאית מחולון, בעלת קליניקה מצליחה שעובדת כעצמאית קרוב לעשור, וגם ניר, שעוסק במוזיקה, התגלגלו מחודש לחודש, ואף פעם לא היו בטוחים כמה רווח נשאר להם לאחר ההוצאות השוטפות ותשלומי המיסים. הם גם לא ידעו כמה כסף יישאר להם בסוף החודש לצורכי המשפחה. אי הודאות הזו, במישור העסקי ובמישור המשפחתי הלחיצה אותם והעלתה אצלם שאלות לגבי יכולת הקיום של העסק לאורך זמן. את חשבונות הבנק המשפחתיים שלהם זה הכניס למינוסים ולהתחייבויות גבוהות.
כאשר אחד מבני הזוג עצמאי, החיבור הכלכלי בין הבית לעסק הוא בלתי נמנע, גם אם החשבונות נפרדים. אם הצד הפיננסי בעסק ינוהל כראוי, גם הבית ייהנה מיציבות כלכלית. לעומת זאת, אם תהיה אי ודאות כלכלית בעסק, זה כמובן ישליך גם על המצב הכלכלי בבית. 
לכן, אחד הדברים החשובים לעצמאים כדי לפזר את הערפל ולהבהיר מה הצורך הכלכלי של המשפחה הוא לבנות תקציב משפחתי. תקציב כזה מבהיר מהי ההוצאה המשפחתית הנדרשת מתוך התקציב המשפחתי ניתן גם להבין מהי ההכנסה שדרושה למשפחה. הכנסה זו היא היעד הכספי המינימלי (נטו) אליו צריך לשאוף העסק.
הגדלת הכנסה בעסק – איך עושים את זה?
רונית הקוסמטיקאית, שהתגרשה לפני כמה שנים, חוותה קושי כפול. בבית, ילדיה בגרו, והכנסתה ממזונות ירדה משמעותית, בעוד שההוצאות נשארו גבוהות. בעסק – בעל הקליניקה העלה את שכר הדירה, כך שרונית נאלצה להתמודד עם הוצאות גבוהות והכנסה משפחתית נמוכה מבעבר.
כאשר הבינה שהמפתח ליציאה מהמצב שנקלעה אליו הוא להגדיל את ההכנסה באופן מיידי, הגדרנו את ה"איך" – איך רונית יכולה לייצר הכנסה נוספת של 7,000 ₪ בחודש?
רונית עשתה כמה פעולות במקביל – אחד, התחילה מייד להתקשר ללקוחות עבר והזמינה אותם לטיפול בהטבה מיוחדת. כך הגיעו בחודש הראשון, מדי שבוע שלוש לקוחות שחלקן גם רכשו כרטיסיות להמשך טיפול. כך שבטווח המיידי, ההכנסה עלתה ותזרים המזומנים השתפר.
לטווח הארוך, חשבנו כיצד ניתן לנצל את המשאבים הקיימים של רונית כדי לייצר הכנסה נוספת. המשאב הזמין והיקר ביותר שלה הוא הקליניקה, שפועלת רק בחלק מהזמן. הפתרון כאן היה להשכיר את הקליניקה בשכירות משנה לבעלות עסקים מתחום היופי, מתחומים משלימים – מניקור ופדיקור, הסרת שיער ואיפור קבוע. השכרת ארבע משמרות בשבוע מכניסות לרונית סכום קבוע מדי חודש, שאינו תלוי בעבודתה. ויותר מזה, לקוחות חדשים הגיעו לרונית דרך שוכרות המשנה שלה. כך שגם קהל לקוחותיה גדל.
אם ברצונך להגדיל הכנסה, מומלץ מאוד לכתוב מה היעד שלך.
הגדרת המטרה בכתב היא כלי כל כך עוצמתי, שיש סיכוי שהיא בלבד תשנה את התוצאות העסקיות שלך באופן דרמטי.

מה ה"למה" שלך?

למה חשוב לך להגיע למטרה הזו? האם כדי לייצר רווחים משמעותיים בעסק, ולבסס את מעמדו?

אולי כדי להגדיל את ההכנסה המשפחתית ולאפשר לכם לצבור נכסים, או להעלות את רמת החיים?
הבנת ה"למה" שלך יסייע לך להשיג את מטרתך.
עבור ניר המוזיקאי, ה"למה" היה מאוד ברור – נמאס לו לקבל טלפונים מהבנק בכל 15 לחודש!
זה הכניס אותו ללחץ, פגע בשינה שלו והפריע לו להתרכז בעבודה. כל כך נמאס לו, שמרגע שהבין שדרושה לו הכנסה נוספת של 6000 ₪ בחודש, כדי למנוע את הטלפונים האלו, מצא עוד באותו שבוע תלמידים נוספים לשיעורים פרטיים, שייצרו לו את ההכנסה החסרה. מאז עברה כבר כמעט שנה, והכנסתו גדלה באופן עקבי בכ- 10% בחודש.
לשבור את תקרת הזכוכית
גם רונית וגם ניר, הגדילו את הכנסות העסק שלהם בצורה משמעותית ושברו את תקרות הזכוכית שלהם ברגע שקבעו מטרה והתחייבו עליה. זה קורה הרבה לבעלי עסקים ותמיד מזכיר לי את הסיפור על מחסום 4 הדקות של ריצת המייל.
במשך שנים רבות האמינו רופאים וספורטאים שאי אפשר לרוץ מייל בפחות מ 4 דקות. זו היתה אמונה כל כך רווחת עד שהאמינו שמדובר במגבלה פיזיולוגית של ממש. עד שבשנת 1954 שבר רוג'ר בניסטר את מחסום 4 הדקות, ואחריו, לאחר שנשברה האמונה המגבילה, נשבר השיא פעמים נוספות.
הסיפור הזה ממחיש יותר מכל, עד כמה האמונות המגבילות שלנו משפיעות על ההצלחה שלנו.

ומהו מחסום ה-4 דקות שלך? מה יאפשר לך לשבור אותו?*   *   *   *   *   *   
לכבוד יום העצמאות, התקבצנו כמה יועצות לכלכלת המשפחה לבלוג-הופ. 
מה זה אומר? שכל אחת מאיתנו כתבה פוסט מיוחד לעצמאים בעלי עסקים, מנקודת המבט שלה. 

 

איה תמרי כתבה על הפרדת חשבונות – חשבון בנק נפרד לבית וגם לעסק
דבי קצב כתבה על ניהול ספקים כמו גדולים – גם בעסק קטן
רותי שרון כתבה על תכנון וניהול תקציב בעסק הקטן


מה זה עצמאות כלכלית בשבילך?
מה יאפשר לך להגיע לעצמאות כלכלית?

מוזמנים לשתף אותי כאן למטה בתגובותאהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. ענת צלניקר

    נכון, שרון. זה בדיוק ככה 🙂
    יכולה לספר לך שגם אני עושה את זה בעסק שלי אחת לכמה חודשים, וזה עובד נפלא

  2. שרון גולן

    פוסט נהדר, אהבתי במיוחד שאת מראה להגדיל הכנסות זה לא דבר כזה מסובך, פשוט צריך לדייק את ה-למה? ולמצוא את האיך.

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא