נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

איך לבקש (וגם לקבל) את השכר שמגיע לך

איך לבקש וגם לקבל את השכר שמגיע לך

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

איך להגיע מוכנה לראיון עבודה ולבקש שכר שישקף את הכישורים והניסיון שלך? מה הדברים שחשוב לדעת לפני שעונים לשאלה מה ציפיות השכר שלך, ואיך להצליח לקבל את השכר הראוי לך.

 

כשמדברים על שכר, מייד קופצת לנו לראש שורת המשכורת בחשבון הבנק. אבל למרות חשיבותו של הסכום הזה, מאחוריו מסתתר עולם שלם של הטבות ותנאים, נטו וברוטו, סוציאליות ושאר ירקות.

אני פוגשת לא אחת, נשים וגם גברים שהשכר שהם מקבלים לא משקף את הכישורים ואת הניסיון שלהם. זה כמובן פוגע בהכנסות של המשפחה, וגם בדימוי העצמי שלהם. פעמים רבות השכר הזה מהווה נקודת מוצא לציפיות השכר בריאיון במקום העבודה הבא.

כשזה מגיע לציפיות שכר, אם בראיון לפני קבלה לעבודה ואם בדיון שכר, אנחנו, הנשים, עדיין המין החלש, וזו עובדה. הנתונים מראים שנשים מרוויחות בממוצע שליש פחות מהגברים, ואפילו בציפיות השכר יש פער של 16% בין המינים, כך שאי אפשר לטעון שמקורה של האפליה הזו היא רק במקומות העבודה, אלא לכך שאנחנו מתמחרות את עצמנו נמוך מדי לעומת הגברים. גם אצל עצמאיות המצב דומה, ולפי סקרים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גם כעצמאיות, אנחנו , הנשים מרוויחות פחות מגברים.


הנה כמה דברים שכל אחת יכולה לעשות כדי לשפר את המצב, גם עבור עצמה, וגם עבור כולנו, הנשים, בפעם הבאה שניגשת לראיון עבודה או לדיון שכר.


 1. להפריד רגשות מעובדות

ראשית, אקדים ואומר, שהמעמד הזה של שיחה על שכר הוא מעמד מביך להרבה מאוד נשים. זה קשור פעמים רבות לחינוך מהבית ש"לא מדברים על כסף", להערכה עצמית וגם לחוסר ידע וחוסר התמצאות לגבי מה נהוג בשוק.
לכולנו חרוטים בראש משפטים שקשורים בכסף – כסף לא גדל על עצים, כסף בא מעבודה קשה, לא נולדת עם כפית של כסף ועוד ועוד….
אם אלו המשפטים שרצים לך בראש כשאת באה במגע עם כסף, אחד הדברים הכי טובים שתוכלי לעשות עבור עצמך הוא לנטרל את האמונות האלו שמנהלות אותך ולהבין שהשכר שלך צריך לשקף את המקצועיות שלך ואת הערך שאת מביאה למקום העבודה. השכר שתקבלי צריך להלום את הכישורים שלך, את הניסיון שאת מביאה ואת תפקידך בארגון מצד אחד, ובו בזמן לאפשר לך את רמת החיים בה את רוצה לחיות.
מה שנשאר עכשיו הוא לקבוע מה המספר הזה שמשקף את הערך שלך לחברה ואת ההכנסה שתאפשר לך רמת חיים טובה.

טיפ קטן: כשתישאלי מה ציפיות השכר שלך, כדאי לך להוסיף הסבר, למה השכר הזה מגיע לך ומה הערך המוסף שאת מביאה איתך לחברה. זה הזמן להזכיר שוב, בקצרה, את הניסיון שלך, את הכישורים וגם קצת "לעוף על עצמך".


2. להכין שיעורי בית

עוד בהיותי שכירה, באחת הפעמים שהתראיינתי למשרה כלשהי, נודע לי מראש מה השכר המוצע למשרה ומה התנאים הנלווים, כך שהגעתי מוכנה וידעתי כמה ומה לבקש. זה היה שכר גבוה משמעותית מזה שהייתי מבקשת לו לא היה לי את המידע המקדים הזה, ולכן אחד הדברים החשובים ביותר שאת צריכה לעשות הוא שיעורי בית!!!
לידע מקדים יש חשיבות גבוהה מאוד בשיחות מעין אלו והיות והשכר הזה יהיה העוגן שלך שעל בסיסו יינתנו בהמשך העלאות שכר, ידע כזה יכול להגדיר במידה רבה את השכר שלך בתפקיד הזה לתקופה ארוכה.

איך יודעים כמה לבקש?
יש כמה דרכים – אפשר דרך חברים שעובדים בתפקידים דומים, אפשר דרך חברות השמה שמכירות את השוק ויודעות מה השכר הנהוג בתפקידים שונים, ואפשר לחפש טבלאות שכר כמו אלו שיש באתרי אינטרנט שונים ומחולקים לפי תפקיד ושנות ניסיון.


3. שכר זה לא הכל

לשכר נלווים תנאים שונים שגם אם הם לא מתבטאים בחשבון הבנק בסוף החודש, יש להם משמעויות כלכליות. דוגמא טובה לכך היא קרן השתלמות, שבטווח הקצר דווקא מקטינה מעט את הנטו שלך. מהצד השני, זו הטבה נהדרת, כי למעשה המעסיק פותח עבורך תכנית חיסכון שאליה שניכם מפקידים כספים. לרוב נהוג שהמעסיק מפקיד 7.5% והעובד 2.5% מהשכר, כך שלמעשה בכל חודש מתבצעת הפקדה של 10% משכרך לקרן השתלמות שתיפתח לאחר 6 שנים. בזמן הזה, יצטבר שם סכום משמעותי, שכמובן נושא ריבית ואפילו נותן הטבת מס.
דוגמא נוספת היא ימי חופשה וימי מחלה – אלו שתי הטבות ששוות כסף רב, בייחוד לאמהות לילדים צעירים. בשנים בהם הילדים קטנים וחולים הרבה, מישהו צריך להישאר איתם בבית. גם אם המטלה הזו מתחלקת בין שני ההורים, עדיין רוב ההורים זקוקים להרבה יותר ימי מחלה ממה שקבוע בחוק, כך שלא פעם השכר נפגע משמעותית עקב העדרויות כאלו. המצב דומה גם לגבי ימי חופשה. כל עוד כמות ימי החופשה של ההורים קטנה משמעותית מזו של מערכת החינוך, ההורים נאלצים להיעדר מהעבודה או לקחת עזרה בתשלום, מה שמקטין את השכר או מגדיל את ההוצאות. כך או כך, ימי חופשה רבים יותר היו מצמצמים את הפגיעה הזו. אם לא תנצלי את ימי החופשה האלו, תוכלי לפדות אותם בתשלום כאשר תעזבי את מקום העבודה. כך שזו הטבה ששווה כסף רב, למרות שזה לא כסף שנכנס ישירות לחשבון הבנק.
האם תקבלי חניה לייד מקום העבודה? מנוי לחניון בתל אביב ובאזור המרכז בכלל, יכול לעלות מאות רבות של שקלים בחודש, שיהיה עצוב לגלות לאחר שתתחילי לעבוד שתצטרכי לשלם זאת מכספך.

כאשר המו"מ מתקיים על כלל התנאים ולא רק על השכר זה גם נראה רציני יותר, גם ייטיב איתך לאורך זמן וגם יאפשר לך לקבל הטבות שוות כסף. הזמן לדבר על כל הנושאים הללו הוא לפני תחילת העבודה או בדיון שכר תקופתי, כך שההמלצה שלי היא לסכם מראש על כל התנאים הנלווים, ולא להשאיר קצוות פתוחים.


4. ברוטו או נטו?

אני יודעת. אותך מעניין הנטו. הרי זה הסכום שייכנס לבנק, עם הסכום הזה תלכי למכולת, תשלמי חשבונות והוא גם זה שייקבע אם תיסעו בקיץ לחו"ל, תחליפו את הסלון או תעברו לדירה גדולה יותר. בקיצור, הנטו הוא זה שיגדיר את רמת החיים שלכם וממנו ייגזר התקציב המשפחתי.
אבל… בזמן שאת חושבת על הנטו, על החופשה או הרכב החדש, המעסיק הפוטנציאלי שלך כבר עושה חישובים בראש כדי לדעת כמה זה באמת יעלה לו. כי למעסיק יש עלויות משלו שהוא חייב לשלם, כמו ביטוח לאומי, הפנסיה שלך וכל מה שנקרא סוציאליות. הסכום הזה ייגזר מהברוטו שלך ולא מהנטו, ולכן ההמלצה שלי היא להגיד מה השכר ברוטו.
כדי לדעת מה הברוטו שאת צריכה לבקש, תוכלי להשתמש באחד ממחשבוני השכר שיש באינטרנט, כמו זה למשל, מאתר אולג'ובס.


5. להגדיר אופק לקידום בשכר

אחד הדברים הכי חשובים שצריך לעשות כשמדברים על תנאי ההעסקה, אבל רוב האנשים שוכחים אותו, הוא להגדיר מה האופק לקידום. הזמן הזה, שבו הכל נתון למשא ומתן הוא הזמן הכי טוב להגדיר מועדים עתידיים להעלאות שכר ולדיוני שכר. גם אם כרגע לא תקבלי את השכר שמגיע לך, תוכלי לעגן מראש מתי כן תקבלי אותו. העלאות כאלו, שמסכימים עליהן מראש, אחרי רבעון, חצי שנה, שנה וכו', מאפשרות למעסיק להיות בטוח בבחירה שעשה, ולך לקבל את השכר שהולם את כישורייך, גם אם לא ביום הראשון.
כדאי גם לקבוע מועדים לדיוני שכר עתידיים. זה יעזור לך להימנע מאי נעימויות עתידיות (כן לבקש, לא לבקש וכו') וייתן לך אופק לקידום בשכר.


6. והנה הטיפ הכי חשוב

תחשבי כמו גבר!

עם כל הכבוד למין הנשי, לפמיניזם ולכל ההישגים שאליהם הגענו, פערי השכר בין גברים לנשים לא מצטמצמים והם חוצים גילאים, מגזרים, ותפקידים.
ההמלצה הכי טובה שיש לי עבורך – תחשבי כמה היה מבקש גבר שמגיש את מועמדותו לאותה משרה, ויש לו אותו ניסיון ואותם כישורים כמו שלך. גם בטבלאות השכר, בדקי מה השכר של גברים בתחום שלך.
אנחנו נוטות לבקש פחות מדי ולכן גם מקבלות פחות.

זו ההזדמנות שלך לעשות שינוי עבור עצמך ועבור המשפחה שלך וגם עבור כולנו, הנשים.

הכנתי עבורך דף עבודה מיוחד כדי שתגיעי מוכנה לראיון העבודה או לדיון השכר הבא.


תוכלי להוריד אותו מייד לאחר ההרשמה:

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. גלית וג'ני

  ענת בלוג מעולה…. אנו נתקלות במקרים של נשים שלא מעריכות את עצמן מספיק בכל עולם העבודה. לא פעם שמענו את לקוחותינו הנשים מי יקבל אישה גרושה עם ילדים לעבודה, ומלכתחילה מגיעות עם צפיות נמוכות בשל הסטטוס שלהן הן בכל הקשור לשכר והן בכל הקשור לתפקיד בעבודה.

  1. ענת צלניקר

   תודה רבה ג'ני וגלית.
   זה באמת מדהים כל פעם מחדש עד כמה נשים לא מספיק מעריכות את עצמן מול כל הסובבים אותן – הילדים, בן הזוג, וכמובן המעסיק.

  2. רינת

   כמה נכון!! וכמה כואב לדעת שעל אותה משבצת גבר מקבל יוצר…

 2. סיון

  תודה, פוסט חשוב. בעיקר העצות הפרקטיות, כיצד לבקש את הסכום הראוי. גם כשכירה בעבר וגם כעצמאית התמודדתי רבות עם הדילמה – איזה שכר לבקש עבור העבודה שלי. גיליתי שלפחות כשכירה, הקושי הוא לא רק כמה לבקש, אלא גם איך לעמוד על זה במשא ומתן קשוח. כיום כעצמאית זה פשוט יותר: אני קובעת כיצד לתמחר את העבודה שלי, אם כי גם שם התפיסות הישנות בנושאי כסף מרימות ראש לפעמים כשעולה בקשה להנחה

  1. ענת צלניקר

   גם אני מכירה את זה מקרוב, סיון. אגב, ראית שגם נשים עצמאיות, שקובעות עבור עצמן את התעריפים, מרוויחות פחות מגברים ?
   זה מתחיל אצלנו, ולכן בכוחנו לשנות

 3. איריס

  תודה על מה שכתבת, אנ ימראיינת המון אנשים במסגרת אחד מעיסוקיי ונתקלת בדיוק בזה- שזה מתחיל מאתנו , הנשים. חוסר הערכה עצמית קיים גם אצל גברים אבל מראש הרף שלנו נמוך יותר. זה מקומם אותי ויש לי ממש רצון לעשות משהו בעניין, עוד לא ברור לי איך. יש אפשרות ליצור אתך קשר בפייסבוק או מייל? אשמח גם לקרוא אותך בפייסבוק סתם כך וגם לבדוק אפשרות לעבודה משותפת. (אני רושמת את המייל שלי אבל מבקשת לא להכנס לרשימת תפוצה אוטומטית. תודה)

 4. כרגיל…הדרכה מעולה. ברורה וממוקדת. חובה לכל שכירה. ויודעת מה? גם לעצמאיות שחוששות לבקש תשלום ראוי עבור עבודתינו. תודה רבה ענת

  1. ענת צלניקר

   תודה רבה על התגובה. באמת עניין הכסף הוא "אישיו" להרבה נשים, שכירות ועצמאיות 🙂 מקווה שהפוסט הזה יעשה שינוי למישהי 🙂

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא