נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

להפסיק לריב בגלל כסף בעזרת 6 כללים פשוטים

להפסיק לריב על כסף - כלכלת משפחה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מוכרחים להיות שמח?

בשנתיים האחרונות התרגלנו לעטות מסיכות נגד מחלות.  אבל בפורים יש הזדמנות לעטות מסיכה שמסתירה את מי שאנחנו באמת ויוצרת לנו דמות חדשה. דמות שהיא לא

להמשך קריאה »

לאחרונה הגיעה אלי לקוחה שחיה בזוגיות שנים רבות. עבור שניהם מדובר בפרק ב' ושניהם פגועים וחבולים כלכלית מנישואיהם הקודמים. זו הסיבה שהחליטו לנהל חשבונות נפרדים ולהתחלק שווה בשווה בהוצאות הבית. אולם, זה יצר להם בעיות אחרות שלא צפו קודם, ובעצם, החיכוך היומיומי שלהם סביב כסף, והמריבות ביניהם בגלל הכסף, רק הלכו והתעצמו.

לעיתים קרובות, לאורך תהליך הייעוץ הכלכלי, מתגלה שלכל אחד מבני הזוג סדרי עדיפויות שונים – הוא מעדיף בילויים ומסעדות והיא רוצה לנסוע לחו"ל, היא רוצה לחסוך לעתיד והוא בכלל חשב להחליף את הרכב.

בעוד חילוקי דעות על כסף גורמים ללחץ ומתח בנישואים, גם ההפך הוא הנכון – הסכמה וניהול משותף של הכסף עשויים לשפר את היחסים ולהטיב עם הזוגיות.

רוצים להפסיק לריב בגלל כסף?

הנה כמה דברים שניתן לעשות כדי להגיע להרמוניה כלכלית בזוגיות:

  1.   החליטו על יעדים פיננסים משותפים

הגדרת היעדים הפיננסים המשותפים שלכם, הוא המפתח להצלחה הפיננסית שלכם.

באיזה מצב כלכלי אתם רוצים להיות בעוד שנה? בעוד חמש שנים, ואפילו בעוד עשר שנים?

מה תרצו להשיג בתקופת הזמן הזו?

האם תרצו להחליף רכב? לנסוע לחו"ל? לצאת לחופשות משפחתיות? לממן לימודים לילדים? לקנות דירה להשקעה או לשפץ את הדירה שאתם גרים בה?

אילו הוצאות אתם יודעים בוודאות שיהיו לכם בשנים הללו?

אילו הוצאות עלולות לצוץ במהלך הדרך?

קחו לעצמכם פסק זמן לחשיבה, והקדישו להחלטות על המטרות המשותפות האלו.

ההמלצה שלי היא לכתוב את היעדים האלו על דף ולשמור אותו לעתיד. כך תוכלו לסמן כל מטרה שהגעתם אליה, להוסיף מטרות בהמשך הדרך ולשנות אותן כשלא יהיו רלבנטיות.

כשתדעו לאן אתם רוצים להגיע, הדרך תהיה ברורה לכם, וגם אם תצטרכו לוותר על דברים מסויימים כרגע, כשהמטרה הגדולה תהיה לנגד עיניכם, תיעלם תחושת הויתור ותישאר השמחה על ההישג.

 

  1.   הגדירו תוכנית חודשית ועקבו אחריה באופן קבוע

לאחר שהחלטתם על היעדים הפיננסים שלכם, תגדירו תקציב שיביא אתכם אליהן. הרבה אנשים רואים בתקציב משהו שלילי או מגביל. גם אני חשבתי ככה, אבל היום למרות שזה נשמע אבסורד, אני מבינה שדווקא תקציב מוגדר מאפשר הרבה חופש ואפילו ספונטניות.

עם תקציב משפחתי, תהיו הרבה יותר מאורגנים מבחינה כלכלית, תוציאו פחות וגם תצליחו לחסוך עבור המטרות שלכם.

ללא תקציב, אתם תוציאו כסף בלי תכנון מראש, וקרוב לודאי שבסוף החודש תישארו ללא כסף עודף, או בגירעון (יכול להיות שזה בדיוק מה שקורה לכם היום).

אבל… תקציב לבד אינו מספיק, וחשוב מאוד גם לעקוב אחרי הביצוע שלו במהלך החודש. ההמלצה שלי היא לקבוע מועד קבוע בשבוע (מספיקה חצי שעה), כדי לסכם את השבוע החולף, ולהיערך לשבוע הבא.

 

  1.   נהלו חשבונות משותפים בשקיפות וללא סודות

נהלו את הכסף שלכם בשקיפות ובלי סודות, רצוי בחשבון משותף. זוגות רבים שמנהלים את הכסף בחשבונות נפרדים מתעצבנים כשבן/בת הזוג קונים משהו יקר מבלי להתייעץ איתם ונכנסים לסחרור של כעס וקניות מתוך נקמה.

להפסיק לריב בגלל כסף - ענת צלניקר

אם מאיזושהי סיבה אין לכם אפשרות לנהל חשבון אחד משותף, תחזיקו לפחות חשבון משותף להוצאות, אליו כל אחד מכניס סכום קבוע כל חודש. חשבון ההוצאות, כשמו כן הוא, צריך להספיק לכל הוצאות הבית – חשבונות, קניות, הוצאות על הילדים, בילויים משותפים, רכב וחסכונות משותפים. את החשבונות הנפרדים תשאירו להוצאות האישיות של כל אחד מכם.

 

  1.   השאירו תקציב אישי לכל אחד

השאירו בתקציב המשפחתי כסף עבור הוצאות אישיות של כל אחד – סוג של דמי כיס עבור הוצאות כמו תחביבים נפרדים, בילויים עם חברים, גאדג'טים, וכו'. כך תהיה לכל אחד גמישות מסויימת וחופש לעשות בחירות משל עצמו, מבלי להתייעץ או ליידע את בן / בת הזוג.

  1.   חסכו כמה שיותר

כלל האצבע אומר לחסוך לפחות 10% מהמשכורת עבור היעדים הפיננסיים שלכם.

אם אתם צעירים ועדיין ללא ילדים – נסו לחסוך "בהגזמה" ולנסות לחיות ממשכורת אחת בלבד למשך תקופה קצרה. כך, גם תוכלו לחסוך סכום משמעותי לפני שיגיעו הילדים וההוצאות יגדלו, וגם, במידה ואחד מכם יחליט להישאר בבית אחרי הלידה, תוכלו להמשיך לחיות באותה רמת חיים אליה אתם כבר רגילים.

  1.   Keep it simple

שמרו על הניהול הכלכלי שלכם פשוט ככל האפשר, והשתדלו להישאר מאורגנים ושותפים בניהול השוטף.

צרו לעצמכם תיקייה שבה אתם שומרים חשבונות, ביטוחים, פנסיות, ותלושי שכר, וודאו ששניכם יודעים איפה כל דבר נמצא ולמי פונים במקרה שמשהו קורה.

אם תשמרו על כל הכללים האלו, סביר להניח שהיחסים שלכם סביב הכסף יישארו הרמוניים ונקיים ממטענים ותוכלו להפסיק לריב בגלל כסף.

 

 

מה עוד הייתם מוסיפים לרשימה הזו? כתבו לי בתגובה

 

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה