נקודת איזון
בלוג על כלכלת המשפחה

טיפים לניהול הכסף

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

אם הגעת לכאן, כנראה שמעניין אותך לשפר את מצבך הכלכלי, וזה מעולה. כדי לעזור לך להתחיל, ריכזתי את שמונת הטיפים החשובים ביותר, שאפילו יישום של אחד או שניים מהם יעשו לך הבדל ענק. 

הנה שמונת המופלאים:

1.    מעקב שוטף – עקבו באופן שוטף אחר ההוצאות שלכם, בין אם באמצעות אפליקציה ייעודית (כאן ניתן למצוא המלצות לאפליקציות כאלו) ובין אם באמצעות רישום בטבלת אקסל (מכאן ניתן להוריד את הטבלה שמשמשת אותי) או בטבלה ידנית.

2.    ישיבות תקציב שבועיות – בהן תעדכנו את בן או בת הזוג על ההוצאות שהיו השבוע ורצוי שגם תרשמו אותן בטבלת התקציב. דברו על הוצאות לא מתוכננות שעומדות להיות (הוזמנתם לחתונה או שהקיץ מתקרב?). בישיבה השבועית תכננו את השבוע או החודש הבא.

3.    הפרידו בין הוצאות קבועות ומשתנות. הוצאות קבועות הן אלו שהסכום שלהן נשאר קבוע מדי חודש. לכאן נכניס הוצאות כמו החזר משכנתא או תשלום שכר דירה, ביטוחים שונים, ארנונה, חשבון סלולרי, תשלום לחדר כושר ולחוגים. הוצאות משתנות הן אלו שהסכום שלהן משתנה מדי חודש או באופן תקופתי. למשל, חשבון חשמל יכול להיות גבוה מאוד בקיץ ובחורף ונמוך משמעותית בעונות המעבר. גם קניות בסופר, הוצאות על ביגוד, על מתנות ועל דלק הן הוצאות משתנות.

4.    תהיו מוכנים לבלתי מתוכנן. נשמע כמו פרדוקס? לא בדיוק. חיסכון של סכום חודשי קבוע לטובת הוצאות לא צפויות יכול לשנות את מצבכם הכלכלי לטובה בצורה דרמטית. וכך, בפעם הבאה שתהיה לכם הוצאה גבוהה במוסך, במקום להילחץ, לחפש כסף מתחת לאדמה ובלית ברירה לחלק את הטיפול ל-10 תשלומים שייתווספו להוצאות השוטפות, תוציאו את הכסף מתכנית החירום שלכם ותמשיכו לחסוך לשם כרגיל.

5.    קניות בתשלומים – באופן עקרוני הימנעו מקניה בתשלומים. תשלומים גורמים לכם לאבד שליטה בהוצאות ולחרוג מהתקציב המשפחתי ואין בכך שום יתרון. אם בכל חודש עושים קניות בסופר, אין היגיון ואין טעם בחלוקה לתשלומים, כי את התשלומים הללו צריך לשלם, והם מכבידים על ההתנהלות השוטפת.

6.    עשו סדר בביטוחים – נכון שזה נושא מורכב, רגיש ומתיש, אבל הוא אחד החשובים ביותר גם כשמסתכלים על התשלום החודשי על ביטוחים, וגם, ביום שחס וחלילה יהיה צריך להפעיל את הביטוח. אם יש לכם סוכן טוב, שבו איתו לפגישה, עברו על הביטוחים והיו בטוחים שאתם מבינים איזה כיסויים ביטוחיים יש לכם בדיוק וכמה הם עולים לכם. בדקו איתו האם צריך לעשות שינויים כלשהם בתיק הביטוח שלכם ועדכנו אותו בשינויים שחלו אצלכם, למשל אם הצטרף במזל טוב תינוק חדש למשפחה, עברתם דירה או שיניתם מקום עבודה. ניתן גם לקבל ייעוץ ביטוחים אובייקטיבי (בתשלום).

7.    עזרו לילדיכם לרכוש אינטליגנציה פיננסית. שתפו אותם בישיבות התקציב שלכם (בהתאם לגילם ורמת הבשלות שלהם), תנו להם לנהל את דמי הכיס שלהם, ושתפו אותם בשיקולים שלכם מה והיכן לקנות. עודדו אותם לעבוד ולהרוויח כסף ועזרו להם לקבל החלטות מושכלות הנוגעות לכסף שהרוויחו או חסכו.

8.    ייעוץ לכלכלת משפחה – על אף שמדובר בהוצאה נוספת, זו השקעה משתלמת במיוחד. אם אתם לא מצליחים לבנות תקציב או לצאת מהתסבוכת הכלכלית בעצמכם, כמה פגישות עם יועץ טוב לכלכלת המשפחה יכולות לעשות לכם סדר, ולשפר את מצבכם הכלכלי בצורה משמעותית תוך זמן קצר יחסית. בררו עם היועץ לפני תחילת התהליך כמה פגישות תצטרכו, באיזה נושאים תטפלו, כמה זמן יימשך התהליך ומה תהיה העלות הכוללת.

 

 

 

     

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

מתי המינוס מסוכן לך?

לפני כמה ימים שוחחתי עם בני זוג שמצבם הכלכלי מצויין, רק שהם כל הזמן במינוס ומוטרדים כי לא מצליחים לחסוך. האם המינוס