נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

תשע דרכים לשיפור כלכלי בשנה הקרובה

ניהול כלכלי בשנה החדשה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

שנה טובה 
זה איחול כל כך פשוט וכל כך בסיסי. 
איחול שבא מהלב והמשמעות שלו אחרת עבור כל אחד. 
אחד רוצה בריאות, אחר מבקש פרנסה טובה, אחד רוצה שפע ושגשוג, וחברו זוגיות חדשה. 
יש המון דברים שאנחנו מאחלים לעצמנו ולקרובינו לשנה החדשה, אבל האם יש דברים שאנחנו יכולים לעשות באופן אקטיבי כדי שהשנה הקרובה תהיה טובה יותר עבורנו?
השנה, בחרתי לכתוב פוסט המלצות לשנה החדשה, עם פעולות אקטיביות שתוכלו לבצע במהלכה, ויהפכו את השנה הזו לטובה יותר עבורכם. 

אז הנה 9 דברים שתוכלו לעשות השנה כדי להעשיר את חשבון הבנק שלכם:

 1. בניהול הכסף, כל שנה קובעת. אף שנה לא עומדת בפני עצמה, וכל שנה היא המשך של השנה הקודמת. ולכן, החלטות כלכליות ואחרות שניקח השנה, ישפיעו גם על השנים הבאות שלנו. יש יועצים שיגידו שבכלכלת משפחה כל עשור קובע, אבל אני אומרת שכל שנה קובעת, ולכן ממליצה לעשות כבר עכשיו צעדים של שינוי.

 2. כמו בתחומים אחרים, גם בניהול הכסף, ידע זה כוח. הבחירה לא להתעסק עם הכסף ולא לדעת מה קורה איתו גורמת לאנשים לעשות טעויות רבות שעולות המון כסף. לכן, ההמלצה שלי היא למצוא עיתון, אתר או אדם אחד ממנו אתם רוצים ללמוד את שפת הכסף – זה יכול להיות עיתון כלכלי, מומחה בתחום, בלוג, או קבוצת פייסבוק, ולעקוב אחריו לאורך זמן. כך תקבלו ידע חדש לאורך זמן וגם מוטיבציה לעשות שינוי.

 3. מחשבה לטווח ארוך. המון דברים משפיעים על היכולת הכלכלית שלנו, חלקם בשליטתנו, כמו ההכנסות שלנו, ההוצאות שלנו, מקום המגורים שלנו, המקצוע שלנו ואיפה אנחנו משקיעים את הכסף. אבל חלק נכבד מהדברים בכלל לא בשליטתנו – למשל, מה קיבלנו מההורים, מה קרה לנו במהלך השנים, ואפילו באיזה שנה נולדנו. למשל, למי שהספיק לרכוש דירה לפני עליות המחירים המטורפות של העשור האחרון, יש יתרון כלכלי ברור על מי שלא קנה דירה. כך, אם לא הספקת לקנות דירה לפני 2008, תצטרך לעבוד היום הרבה יותר קשה כדי להצליח לקנות דירה, בייחוד באזור המרכז.

 4. להתעלם מרעשי הרקע – לא מעניין אותי מה אחרים אומרים עלי, באיזה רכב אני נוסעת, איזה שעון אני עונדת או לאיזה מסעדה הלכתי. אנשים שמנסים לחיות על פי סטנדרטים של אחרים חוטאים לעצמם ולמשפחה שלהם, וחיים לעיתים קרובות ברמת חיים שאינה מתאימה ליכולותיהם. לכן, ההמלצה שלי היא להתעלם מרעשי הרקע וממה אחרים חושבים או עושים, ולחיות על פי סדרי העדיפויות שלכם ולא של החברים שלכם. באותה מידה, אני ממליצה גם להתעלם מהתמונות המחוייכות מהיעדים האקזוטיים שחבריכם פרסמו ברשתות החברתיות. זה שהם מצלמים את חופשת החלומות לא אומר שהם באמת נהנים שם, וחלקם בטח לקחו הלוואה שתחנוק אותם שנים רבות קדימה.

 5. לחסוך כסף – אנחנו מוקפים בפיתויים שמייצרים המון הזדמנויות להוציא כסף, בין אם יש לכם ובין אם אין לכם אותו. זה נכון שחיים רק פעם אחת, ושחשוב ליהנות מהרגע, אבל מי אמר שהנאה = כסף? העניין הוא שאת הכסף הזה, שאנחנו מוציאים על דברים שלא התכוונו, יכולנו להוציא על משהו שכן חשוב לנו. הטריק בחיסכון הוא שזה כמו שריר. כדי להחזיק מעמד לאורך זמן, צריך להתחיל מעט ובקצב אחיד, ועם הזמן להגביר. ההרגל הקבוע ייצר את ההצלחה (=חיסכון) שידרבן להמשיך ולחסוך. ההמלצה שלי היא לייצר חיסכון קבוע ואוטומטי, כשהדגש כאן הוא על האוטומטי. הדרך הטובה ביותר לחסוך היא לא לחשוב על זה כל פעם מחדש, אלא להחליט על סכום קבוע, אפילו סכום קטן, ולפתוח הוראת קבע בפק"מ, שיורדת באופן אוטומטי בתחילת החודש.

 6. מה עושים עם הוצאות לא צפויות?
  מצפים להן!
  החיים הם לא קו ישר, וכנראה שגם בשנה הקרובה תיפול עליכם הוצאה לא צפויה כמו תיקון גדול או רכישה יקרה שלא תכננתם. אולי אפילו יקרה משהו שיוציא אתכם מהמסלול כמו מחלה, פציעה או שינוי מקום עבודה.
  כדי שלא תיפלו לתוך תהום כלכלית, כמו שקורה להרבה אנשים, כדאי להיערך לאירועים כאלו מראש ולהכין קרן חירום.

 7. איזון בין "רוצה" לבין "צריך". עם יד על הדופק – לא כל מה שאנחנו רוצים אנחנו גם צריכים, ולא כל מה שצריכים אנחנו גם רוצים. ככל שתגדילו את החפיפה בין מה שצריכים למה שרוצים, תחיו חיים מלאים ומאושרים יותר שמתאימים לסולם הערכים ולסדר העדיפויות שלכם.

 8. שינוי זה דבר קשה. רוב האנשים אומרים שהם רוצים שינוי, אבל מעטים מוכנים באמת להתאמץ בשבילו. עבור רוב האנשים הדרך לעשות שינוי שגם יחזיק לאורך זמן, היא לעשות צעדים קטנים, אפילו קטנטנים וכמעט לא מורגשים. בפן הכלכלי, השינוי הוא פשוט ובניגוד למה שחושבים גם לא דורש ויתורים. כן נדרש כאן שינוי בגישה ובטיפול בכסף ורק מי שיהיה מוכן להתאמץ ולהתחייב לשינוי – ירוויח.

 9. בחרו דבר אחד והתחילו ליישם אותו מייד. אם הגעתם עד כאן, היחיד שעומד בדרככם לשינוי הוא המבקר הפנימי – הקול הפנימי הוא זה שעוצר אתכם, מכניס בכם ספקות, ואולי אפילו לוחש על אוזנכם ומזכיר לכם שכבר ניסיתם פעם ולא הצלחתם. העניין הוא שהוא מכיר רק את חוויות העבר שלכם, ואתם הרי כאן כדי לעשות השנה משהו אחר, נכון? יש לכם בדיוק חמש שניות לפעול לפני שהמבקר הפנימי שלכם יעצור אתכם ויגרום לכם לפקפק ביכולתכם. אז…. צאו לדרך וקבלו שנה כלכלית טובה יותר


אשמח לשמוע מכם לאילו מההמלצות התחברתם?
עם מה קל לכם להתחיל?
מה אתם הולכים לשנות עכשיו?
שתפו אותי בתגובות לפוסט

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא