נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

איך השפיעה הקורונה על כלכלת המשפחה?
האם אנחנו במשבר כלכלי או באופורית פוסט-קורונה?

משבר כלכלי או אופורית פוסט-קורונה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

איך זה שלמרות הקורונה והאבטלה הגבוהה, למרות הדיבורים בתקשורת על תהום כלכלית – בתי הקפה, המסעדות וחופי הים שנפתחו בשבוע שעבר, מלאים עד אפס מקום? 

איך יתכן שעל פי סקר שביצעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כמחצית מהאוכלוסיה חוששת מפגיעה כלכלית בעקבות הקורונה, עד כדי חשש מעמידה בהתחייבויות הפיננסיות, ובכל זאת התפוסה בבתי המלון באילת מלאה לחודשים יוני, יולי ואוגוסט? 

איך יתכן שבמציאות שבה מעל מיליון מובטלים, אנשים יכולים לחזור להרגלי הבילוי הישנים? האם אין קשר בין המצב הכלכלי למה שרואים ברחוב?

איך אפשר להסביר את הפער הזה בין המציאות הכלכלית לאופוריה ברחובות ובמוקדי הבילוי?

כדי להבין את הפער הזה, צריך להסתכל על התקופה האחרונה בראי מגדלת, ולהבין מה קרה לכלכלת המשפחה שלנו מתחילת הקורונה ועד היום. 

 

בואו נחזור חודשיים וחצי אחורה לתחילת הקורונה 

באמצע מרץ, כאשר הקורונה החלה להתפשט באירופה ולאחר שגם בארץ התחילו להתגלות חולים ראשונים והחלה חובת בידוד לכל מי שחוזר מחו"ל, המשק נעצר בחריקת בלמים. 

🌿 חברות התעופה הפסיקו לטוס, 

🌿 מוסדות החינוך, כולל גני ילדים פרטיים וצהרונים נסגרו, 

🌿 משרדים ומקומות תעסוקה נסגרו, 

🌿 מי שיכול עבר לעבוד מהבית, 

🌿 תוך פחות מחודש מעל מיליון שכירים מצאו את עצמם בחל"ת. 

🌿עסקים פרטיים נאלצו להפסיק פעילות ומי שנשאר פעיל הוא רק מי שיכול לפעול אונליין. 

 

באופן פרדוקסלי, 

מה שקרה בכיס שלנו באותה תקופה היה דווקא מצויין. 

עקב המעבר לעבודה מהבית, נחסכו למשפחה כ 600 ש"ח בחודש על דלק.

גני הילדים והצהרונים הפסיקו לגבות תשלום והחוגים עצרו מלכת. 

כך שלמשפחה עם שני ילדים קטנים התפנו כ 4000 ש"ח, ולמשפחה עם ילדים בגיל בית ספר, התפנו בין 1500 ל-2500 ש"ח עקב ביטול צהרונים וחוגים.

הוצאה משמעותית נוספת ירדה למי שגם הקפיא את המשכנתא באותו זמן – כ 5000 ש"ח למשפחה ממוצעת. לירידה החדה בהוצאות אפשר להוסיף את החיסכון שנגזר מביטול חופשת הפסח, כך שמי שתכנן לנסוע לחו"ל ונשאר לבסוף בבית התפנה סכום נכבד שלולא הקורונה היה משמש לחופשה. אגב, גם במקרים בהם חברת התעופה או הביטוח לא החזירו כסף עבור כרטיסי הטיסה, עלויות השהיה בחו"ל נחסכו. 

הוצאה נוספת שנחתכה משמעותית היא ההוצאה על ארוחת החג בפסח. עקב הסגר שהיה באותו זמן, וההנחיה לחגוג רק עם המשפחה הגרעינית, הסדר שנחגג השנה היה מצומצם באנשים ובהוצאות, והנה ירידה נוספת בהוצאות באפריל. 

מי שתכנן חופשה בארץ, או אפילו טיולים יומיים, חסך גם כן מאות שקלים על דלק שלא בוזבז, ארוחות בחוץ ושאר הוצאות שיש תמיד כשיוצאים לטיולים. 

בכל התקופה הזו ולמעשה עד סוף מאי, המסעדות, ושאר אתרי הבילוי נשארו סגורים, כך שההוצאות היחידות היו על החשבונות השוטפים ועל אוכל, שההוצאה עליו באמת עלתה אצל רוב המשפחות, גם בגלל השהיה הממושכת בבית, וגם בגלל העליה החדה במחירי המזון בתקופה הזו.  

 

אם מסכמים את הירידה בהוצאות, במשפחה ממוצעת מדובר על כמה אלפי שקלים שנחסכו בכל חודש מאמצע מרץ ועד סוף אפריל. 

אצל מי שהקפיא משכנתא, ובמיוחד משפחות שיש להן ילדים קטנים במסגרות פרטיות, הרגישו ירידה של 10,000 ש"ח בחודש בהיקף ההוצאות ואף יותר. 

 

בואו ניקח לדוגמא את סיגל ודני שנפגשו איתי בשבוע שעבר. 

סיגל ודני (השמות בדויים, אבל שאר הפרטים אמיתיים לגמרי) שניהם בשנות השלושים לחייהם, הילדים שלהם בני שלוש וחצי שנה, ושניהם במסגרות פרטיות שעלותן 6000 ש"ח בחודש.  

סיגל ודני עובדים במקומות מסודרים ובימים שלפני הקורונה הרוויחו יחד כ 30,000 ש"ח בחודש. 

בימים כתיקונים, מתוך השכר שלהם הם משלמים כ 10,000 ש"ח משכנתא והלוואות צרכניות, ועוד 6,000 ש"ח לגנים של הילדים. 

סיגל, שעובדת בתחום התיירות, יצאה מייד עם תחילת הקורונה לחל"ת, כך שמאז ועד היום מקבלת אך ורק דמי אבטלה, בגובה 10,500 ש"ח. דני ממשיך לעבוד כרגיל, כך שכרגע ההכנסה שלהם עומדת על 22,500 ש"ח. 

 

איך זה נראה בחשבון הבנק שלהם?

חודשהכנסותהוצאותפער
אפריל30,00012,00018,000
מאי22,50017,0005,500
יוני22,50020,0002,500
יולי ואילך12,00030,000-18,000

 

מה רואים כאן?

בחודש אפריל, סיגל כבר היתה בחל"ת אבל קיבלה עדיין משכורת רגילה עבור מרץ שבו עבדה מחצית החודש, ואת המחצית השניה השלימו לה מימי החופשה שצברה. 

ההוצאות באפריל ירדו משמעותית – את המשכנתא הם הקפיאו, וגני ילדים לא היו, וגם בילויים נשארו מחוץ לתחום, כך שההוצאות שלהם קטנו משמעותית יחסית לחודש רגיל ועמדו רק על 12,000 ש"ח. זה השאיר להם בסוף החודש בבנק יתרה מכובדת של 18,000 ש"ח. 

 

בחודש מאי, סיגל התחילה לקבל דמי אבטלה, במקרה שלה, היא זכאית לסכום מקסימלי של 10,500 ש"ח. דני המשיך לקבל את שכרו הרגיל, כ-12,000 ש"ח, כך שבסך הכל ההכנסה שלהם עמדה על 22,500 ש"ח. בצד ההוצאות, המשכנתא עדיין קפואה, אולם הגנים חזרו לעבודה במחצית מאי, כך ששילמו עליהם 3,000 ש"ח וההוצאות בסך הכל הסתכמו ב 17,000 ש"ח במאי. 

למרות שהמשק התחיל לחזור לפעילות, במאי הם עדיין היו בעודף תזרימי. 

 

בחודש יוני כבר חזרו לשלם באופן מלא על הגנים, וזהו החודש השלישי והאחרון להקפאת המשכנתא, כך שלמרות שההכנסה קטנה משמעותית מהרגיל, בשל הקפאת המשכנתא, הם עדיין בעודף תזרימי של 2500 ש"ח. 

 

בחודש יולי, עומדים לקרות אצל סיגל ודני  שני דברים משמעותיים 

  1. הזכאות לדמי אבטלה של סיגל מסתיימת
  2. המשכנתא שהוקפאה ה ל-3 חודשים חוזרת החל מיולי

כך שהחל מיולי, דווקא בזמן שההכנסות שלהם יהיו נמוכות מאי פעם, ההוצאות שלנם יחזרו להיות 30,000 ש"ח, כמו בימים שלפני הקורונה. 

כך שלמעשה, החל מחודש יולי ועד שסיגל תחזור לעבודה, הם צפויים להיות בגירעון חודשי של 18,000 ש"ח. וזה אפילו יותר גרוע, כי גם אם היא תחזור לעבודה בתחילת יולי, את המשכורת הראשונה תקבל רק בתחילת אוגוסט.  

כמו אצל רבים אחרים, גם אצל סיגל ודני המצב הכלכלי בתחילת מאי נראה אופטימי למדי. בדוגמא שלהם, נחסכו באפריל הוצאות רבות, והם נשארו עם עודף תזרימי של 18,000 ש"ח, אולם הבעיה שלהם כבר מידפקת בדלת.  

 המצב הזה משותף למשפחות רבות, ויצר מצב רוח כלכלי מרומם והוא זה שאיפשר את התורים שראינו באיקאה ובקניונים. 

כמובן שזו אשליה, ובמהלך חודש מאי כבר התחלתי לראות סדקים באופוריה, והתחלה של תהליך הפנמה – אנשים רבים מתחילים להבין את עומק המשבר, מבינים שהחל"ת לא נגמר כל כך מהר, שדמי האבטלה לא מספיקים כדי לחיות, ודווקא בתקופה הזו מתחילים לחזור התשלומים הרגילים, בעוד שהמשכורת נראית רחוקה מתמיד. 

אצל עצמאים המצב סבוך עוד יותר. בחודש מאי ירדו התשלומים הדחויים של מע"מ וביטוח לאומי, כך שבחודש אחד, שמגיע אחרי חודשיים ללא הכנסות כמעט, שילמנו מיסים של 4 חודשים. 

כבר בחודש יולי, עוד לפני שהתיישרנו חזרה מבחינת הכנסה,  יחזרו תשלומי המשכנתא למי שביצע הקפאה במרץ.

כמובן שאת התקציב המשפחתי יש להתאים למצב הנוכחי ולקחת בחשבון את השינויים שכבר קרו וגם את אלו שעלולים להגיע בחודשים הקרובים, כמו מיצוי תקופת האבטלה, פיטורין, הקטנת השכר וכמובן, גל שני של קורונה. 

 

אז כן, אחרי שהיינו באופוריה  לזמן קצר, וחגגנו את היציאה מהקורונה, עכשיו מתחילים להישיר מבט אל המציאות ולהבין את עומק המשבר. 

 

חשבתם שזה הכל?

ממש לא!

מעכשיו ועד אוקטובר, בהדרגה, יתחילו להסתיים דמי האבטלה עבור מי שזכאי לכך. תקופת הזכאות תלויה בגיל, בסטטוס המשפחתי ובמספר חודשי העבודה טרום הקורונה, ונעה בין שלושה חודשים ל-6-7 חודשים מקסימום. כך שאחרוני הזכאים, אם לא יחזרו לשוק העבודה בחודשים הקרובים, ימצאו את עצמם בספטמבר-אוקטובר ללא הכנסה כלל. 

להערכתי, אנחנו יוצאים מהגל הראשון של הקורונה עניים מאי פעם, ובמשבר חברתי וכלכלי החמור שהיה כאן אי פעם. 

אם נחזור לשאלת הפתיחה – איך זה שבתי הקפה, המסעדות ובתי המלון בתפוסה מלאה?

  1. יש אנשים שכלל לא נפגעו מבחינת תעסוקה והכנסות, אולם הם לא יכולים לנסוע לחו"ל כפי שנוהגים לעשות כל שנה, והם החליפו את החופשה השנתית בחו"ל בחופשה בארץ. 
  2. יש שנפגעו מבחינה תעסוקתית ויצאו לחל"ת, אבל עוד לא מבינים את עומק המשבר, וחושבים שאוטוטו נגמרת הקורונה וחוזרים לשגרה (ממש לא!)
  3. אין מה להפסיד – אכול ושתה כי מי יודע מה יהיה מחר?
  4. אמנם היו תורים בהתחלה, כשיצאנו מהסגר וכשהעסקים נפתחו, אבל היום אני שומעת על תנועה דלילה בקניונים, בתי קפה ריקים ועסקים רבים שנסגרים, וזה כמובן עצוב מאוד ומרמז על הבאות 😟
 
 

איך אתם חווים את החזרה לשגרה?
מה עשיתם בתקופה הזו כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי והתעסוקתי?
אשמח שתשתפו אותי בתגובות

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Ike Bertha

    Just what I was searching for, regards for putting up.

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא