נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

טעויות בניהול תקציב משפחתי

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

אתם אתם רוצים לטפל בכף תקציב משפחתי הוא התוכנית הפיננסית שמשפחה בונה ועוקבת אחריו כדי להגיע ליעדים שלה. זוהי תוכנית הכוללת הכנסות, הוצאות וחיסכון. המפתח לניהול תקציב משפחתי הוא להישאר בגבולות ההכנסות וההוצאות

טעויות שאנשים עושים בניהול תקציב משפחתי:

– להוציא יותר ממה שהם מרוויחים

– להתעלם מהחובות שלהם

– לחסוך מעט מדי להוצאות עתידיות

– לא לנהל את החסכונות שלהם, או להשקיע אותם ללא קשר למטרה שלהם

– להתעלם מאפשרות של מקרי חירום או להוצאות לא צפויות

אנשים רבים עושים טעויות בניהול התקציב המשפחתי שלהם. הרבה מהטעויות האלה נעשות מחסור ידע. אספתי עבורכם כמה מהטעויות הנפוצות ביותר שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי, כדי שתוכלו ללמוד מהם ולשפר את הדרך בה אתם מנהלים את התקציב המשפחתי שלכם:

1. הוצאות גבוהות מהכנסות

לרוב המשפחות מאתגר לאזן בין הוצאות להכנסות, אולם חשוב לעשות זאת. המטרה של תקציב משפחתי היא שההוצאות יהיו נמוכות מההכנסות. אחרת לעולם לא יהיו לך חסכונות, ותישארו תקועים במקום למשך שנים רבות, כמו בגלגל עכברים. כאשר התקציב אינו מאוזן וההוצאות גבוהות מההכנסות, כל הוצאה חריגה עלולה להכניס את המשפחה שלכם למלכודת של חובות. כדי לאזן בין ההוצאות וההכנסות, יש לעבור על כל רשימת ההוצאות ולמצוא את המקומות שבהם ניתן לחסוך. לרוב ניתן לחסוך בקלות בהוצאות ההמזון המשפחתיות על ידי קנייה יעילה יותר בסופר. ניתן לחסוך גם בהוצאות החשמל על ידי מודעות, כיבוי אורות מיותרים, כיבוי מזגן כאשר יוצאים מהחדר ועוד. אין נוסחה אחת שמתאימה לכולם, היות והערכים של כל משפחה שונים וכך גם סדרי העדיפויות. ולכן, הדרך הטובה ביותר היא לשבת עם רשימת ההוצאות ולבדוק מה אפשרי עבורכם. אם ניסיתם ולא הצלחתם להגיע לאיזון לבד, אני ממליצה להיפגש עם יועץ אובייקטיבי שידריך אתכם כיצד לבנות נכון את התקציב המשפחתי שלכם.

 

2. התעלמות מחובות

על מנת לבנות נכון תקציב משפחתי, לא מספיק להסתכל רק על הוצאות והכנסות, אלא צריך לקחת בחשבון גם את החובות. לאחר שרשמתם את כל אפיקי ההכנסה שלכם (משכורות, קצבאות, הכנסות משכר דירה ואפילו עזרה מההורים), ערכו מיפוי של כל החובות שלכם. ברשימה זו נכלול הלוואות, כרטיסי אשראי, כולל חובות עתידיים (תשלומים ועסקאות קרדיט), הלוואת רכב, משכנתא, חובות למשפחה וחברים, וגם מינוס בבנק.

הסכום שנשאר לאחר הפחתת החובות מההכנסות הוא הסכום שאיתו תוכלו לבנות את התקציב המשפחתי שלכם

 

3. חיסכון נמוך מדי שאינו מספיק לצרכים שלכם

אם תבנו תקציב משפחתי שיכלול את ההוצאות השוטפות שלכם, אבל אינו כולל מרכיב חיסכון, או שמרכיב החיסכון בו נמוך מדי ולא מספיק לצרכים שלכם, רוב הסיכויים שגם תהיו מתוסכלים מההשקעה שאינה נושאת פירות וגם סביר שתפרצו את מסגרת התקציב עבור דברים שלא תסכימו לוותר עליהם.

לכן, אחד הדברים החשובים שאתם צריכים לעשות כאשר בונים תקציב הוא להחליט על גובה החיסכון שלכם. ההחלטה על גובה החיסכון אידיבידואלית ואין כלל אצבע שמתאים לכולם, אולם כדי להחליט על סכום החיסכון החודשי, אני ממליצה לכם לחשוב יחד על הצרכים המשפחתיים העתידיים – כמה נושאים שכדאי לחשוב עליהם בהקשר הזה – מתי תרצו להחליף רכב, לאיזה חופשות תרצו לצאת, מה תרצו לתת לילדים כשישתחררו מהצבא, מה תרצו לתת להם לתחילת החיים או לחתונה? אלו כמובן רק חלק מהמטרות שאליהם חוסכות משפחות רבות, אולם חשוב שתגדירו את המטרות החשובות לכם ואת הסכומים ולוחות הזמנים לחיסכון, כדי שתוכלו להשקיע את החסכונות באפיקים הנכונים שיתמכו בשאיפות ובמטרות המשפחתיות שלכם.

 

4. השקעת החיסכון באפיקים לא מתאימים

בהמשך להמלצה שבסעיף הקודם, טווח הזמן שנדרש לחיסכון וכן הצורך בנזילות הכסף ישפיעו במידה רבה על אפיק החיסכון. אם מדובר בחיסכון לטווח הקצר (עד 3 שנים), או בחסכונות שדורשים נזילות גבוהה , לדוגמא חיסכון להוצאות לא צפויות, אפיק ההשקעה יהיה שונה מאשר עבור חסכונות לטווח ארוך שאינם נזילים.

אחת הטעויות שאנשים עושים היא להשקיע בשוק ההון כספי חסכונות שנועדו לזמן קצר (למשל, לרכישת רכב בשנה הקרובה) ובבואם למשוך את החיסכון, בתקופה של ירידות, מגלים שהחיסכון אינו מספיק לרכישת הרכב שרצו.

 

5. היערכות למקרי חירום ולהוצאות לא צפויות

בהמשך ישיר לסעיף החיסכון, אחד הדברים הבסיסיים ביותר שהתקציב שלכם צריך לכלול הוא סכום שמיועד עבור מקרי חירום או הוצאות לא צפויות. הגדירו סכום חודשי קבוע (כ-5% מההכנסה) שיופקד מדי חודש לקרן ייעודית למקרי חירום והוצאות לא צפויות. קרן החירום שלכם צריכה להספיק לארוע רפואי משמעותי, דוגמת טיפול שיניים גדול, תיקון גדול לרכב, החלפת מכשיר חשמלי גדול בבית וכו'.

כספי קרן החירום צריכים להיות מושקעים באפיק נזיל ובטוח, גם אם אינו נושא ריבית, והמטרה שלו היא לשמש להוצאה גדולה וחד פעמית, שאינה צפויה (הרי להוצאה צפויה יש להיערך בחסכונות האחרים שמוגדרים בתקציב).

 

לסיכום, עבודה עם תקציב מאוזן לאורך זמן תאפשר לכם לחסוך כסף ולאפשר לעצמכם להגיע למטרות שהצבתם לעצמכם. היא מפחיתה סטרס, כיוון שתדעו תמיד שיש לכם מספיק כסף לכל מה שתכננתם בתקציב, וגם מספיק כסף לשעת חירום. בנוסף, עבודה שוטפת עם תקציב משפחתי מאפשרת לכם למקסם את ההכנסה שלכם, ולהוציא את הכסף שאתם מרוויחים בהתאם לערכים המשפחתיים שלכם ולסדרי העדיפויות שקבעתם. אם כבר התחלתם לטפל בתקציב שלכם, ואתם רוצים לעשות את הצעד הבא ולשפר אותו, נוכל להיפגש לפגישת ייעוץ ממוקדת שבה נעבוד על התקציב שבניתם ונראה יחד היכן ניתן לשפר אותו. לקביעת פגישה

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא

מתי לפנות ליועץ לכלכלת המשפחה

מתי לפנות ליועץ לכלכלת משפחה?

בתקופות מסויימות בחיים רבים מרגישים שהם לא מנהלים את כספם בצורה נכונה וזקוקים לעזרה מקצועית בנושא. הסיבות מאוד מגוונות, ביניהן – מינוס