נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

איך להתנהל כלכלית בחכמה בתקופות של עליית ריבית והתייקרות ההלוואות והמשכנתא?

איך להתנהל כלכלית כשהריבית עולה - מאמר כלכלת המשפחה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

העלאה עשירית של הריבית במשק, במהלך השנה האחרונה, נוגעת לכל משקי הבית, ובייחוד מורגשת אצל מי שלקח משכנתא שצמודה לריבית הפריים. כך שמשכנתא ממוצעת עלתה בכ-1000 ש"ח בשנה האחרונה. 

אולם מלבד התייקרות המשכנתא, העלאת הריבית משפיעה על כולנו בהרבה מאוד דרכים.

 

כיצד תשפיע עליית הריבית על חיי היומיום שלכם?

  1. התייקרות הלוואות קיימות וריבית גבוהה יותר בהלוואות חדשות. כלומר, ההחזרים החודשיים יעלו גם בהלוואות אחרות שיש לכם, ולא רק במשכנתא. גם את תצטרכו הלוואה חדשה, היא כנראה תהיה יקרה יותר מהלוואה שיכולתם לקחת לפני עליית הריבית. 
  2. התייקרות של המינוס – הריבית שהבנקים גובים על המינוס מושפעת מריבית הפריים במשק, וכשהריבית מתייקרת גם התשלום על המינוס עולה. 
  3. מן הצד השני, גם הריבית על פקדונות הבנקים עולה, ולכן משתלם יותר להפקיד כסף לחיסכון באופן סדיר, אפילו בבנק. בתקופה שהריבית היתה נמוכה, הפקדונות בבנקים הניבו תשואה אפסית, ולכן אנשים רבים הפסיקו לחסוך, או חיפשו אלטרנטיבות לפקדונות הבנקים. כיום, גם בבנק ניתן לקבל ריבית סבירה על חסכונות ועבור רבים, אפיק החיסכון הזה חזר להיות אופציה פשוטה ונוחה. 
  4. ציפייה להתחזקות השקל – העלאת הריבית גוררת עליה להתחזקות השקל, שכן הוא הופך אטרקטיבי יותר בעיני משקיעים. כשהשקל חזק הוא יכול "לקנות יותר" בחו"ל, כך שחבילות נופש, טיסות וקניות בחו"ל צפויות להיות זולות יותר אם השקל אכן יתחזק. 
  5. בטווח הרחוק יותר, יש סיכוי שמחירי השכירות יעלו, בייחוד בדירות שנרכשו לצורך השקעה, שכן המשקיעים ישלמו יותר על הלוואות שלקחו לצורך מימון הדירות, והם יגלגלו את ההתייקרות הזו אל השוכרים. 
  6. מן הצד השני, הציפייה היא שמחירי הדירות לקניה יירדו, שכן מחיר הכסף (=הריבית) יקר יותר, והמשכנתאות יקרות יותר, מה ששוחק את תשואות המשקיעים, וירחיק אותם משוק הנדל"ן. התרחקות זו תגרור פחות ביקוש ויותר היצע, מה שעשוי להוריד את מחירי הנדל"ן. 

 

איך להיערך כלכלית לעליית הריבית?

אחרי שהבנו איך תשפיע העלאת הריבית על חיי היומיום שלנו, אני רוצה לתת לכם מספר רעיונות וכלים להתנהל נכון בזמן שהריבית ממשיכה לעלות ואפילו לנצל את עליית הריבית לטובתכם. 

ניהול כלכלי מוצלח בתקופה כזו דורש תכנון יעיל, הבנה וידע פיננסי והתמודדות חכמה עם האתגרים הכלכליים המשתנים. מוכנים? בואו נתחיל. 

 

  1. תכנון יעיל של התקציב המשפחתי – היות וההוצאות המשפחתיות השתנו – המשכנתא וההלוואות התייקרו ויוקר המחיה השפיע על ההוצאות האחרות, יש לארגן מחדש את התקציב המשפחתי בהתאם לשינויים אלו. במיוחד בתקופות בהן הריבית גבוהה וההוצאות השוטפות עולות, חשוב להקפיד על תכנון מפורט של ההוצאות וההכנסות, ולהתחייב למסגרת תקציבית מדוייקת ומתוכננת היטב. יש לחשוב על סדרי העדיפויות המשפחתיים, הגדלת החסכונות, צמצום ההוצאות והתאמה של התקציב המשפחתי לדרישות המשתנות. 
  2. ידע פיננסי – ניהול כלכלי מוצלח דורש ידע פיננסי מסודר ומבוסס. חשוב להבין את העקרונות הבסיסיים של הלוואות, ריבית, וניהול חובות. כדאי להתעדכן בנושאים כלכליים נוספים, כמו תשואות על חיסכונות, אפשרויות השקעה, ואיך לנהל מסלולי השקעה וחיסכון חכם. כמו כן, מומלץ להשקיע בקריאת ספרים או עיתונות כלכלית, כדי להבין את האפשרויות והסיכונים המשתנים.
  3. התמודדות חכמה עם האתגרים הכלכליים: עליית ריביות והתייקרות הלוואות עשויות ליצור אתגרים כלכליים משתנים, כמו צמיחת החובות, דחיית הוצאות חשובות, והתמודדות עם השפעות התייקרות מחירי המוצרים היומיומיים. התמודדות חכמה כוללת הקפדה על תקציב משפחתי, צליחה של תקופת המשבר, וחיפוש אחרי דרכים נוספות לצמצום הוצאות, כמו ניצול הטבות שונות, ארגון מחדש של החובות וההלוואות, מיחזור משכנתא ועוד. 
  4. במידת הצורך, מומלץ להיעזר ביועץ לכלכלת המשפחה, שיעזור לכם לרכוש ידע רלבנטי, יסתכל על המצב בצורה אובייקטיבית, יביא לשולחן פתרונות יצירתיים ויבנה יחד איתכם תקציב משפחתי מאוזן אשר ישרת אתכם לאורך זמן. 

 

בתקופה כזו, של שינויים רבים, עליית ריביות ועליות מחירים כלליות, רק ניהול כלכלי קפדני, שבנוי על תכנון וידע פיננסי יביא אתכם לסוף התקופה הזו מחוזקים ויציבים כלכלית.

 

מזמינה אתכם להשאיר תגובה למאמר, וכן ליצור קשר לשיחת טלפון ראשונית. 

 

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא

מתי לפנות ליועץ לכלכלת המשפחה

מתי לפנות ליועץ לכלכלת משפחה?

בתקופות מסויימות בחיים רבים מרגישים שהם לא מנהלים את כספם בצורה נכונה וזקוקים לעזרה מקצועית בנושא. הסיבות מאוד מגוונות, ביניהן – מינוס