נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

איה תמרי היא יועצת לכלכלת משפחה שאני מאוד מעריכה. הגישות שלנו די דומות ואנחנו מוצאות את עצמנו לא פעם מתייעצות וחולקות דילמות מקצועיות אחת עם השניה. לכבוד יום האישה, החלטתי לראיין את איה, שמחזיקה, כמוני, כבר שנים רבות, בעסק עצמאי נשי. בראיון שאלתי את איה על עבודתה, וביקשתי שתחלוק איתנו טיפים וכלים משמעותיים מנסיונה כיועצת לכלכלת המשפחה.

איה, בת 57, עבדה שנים רבות במערכת הביטחון, וזו הקריירה השניה שלה. לתחום הייעוץ הכלכלי הגיעה כמעט במקרה, כאשר לפני כ 13 שנה פרשה ממערכת הביטחון ולא ידעה לאן מועדות פניה מבחינה מקצועית. במקביל ידעה שרוצה להתגרש והלכה ללמוד כלכלת משפחה עבור עצמה. מהר מאוד הבינה איה שכלכלת המשפחה זה ה"משהו האחר" שהיא רוצה לעשות. די מהר לקוחות התחילו להגיע ולבקש את עזרתה ותוך שנה וקצת היה לה כבר עסק פעיל. 

ספרי לי קצת על עצמך ועל הניסיון שלך בתחום ייעוץ כלכלת משפחה.

לאחר שסיימתי לימודים בתחום, התחילו לפנות אלי חברים ומכרים, ובנוסף הכרתי את מי ששילב אותי בפרוייקט משותף עם בנק הפועלים. כשהעסק התחיל לעבוד הבנתי שאני חייבת לעשות שיווק, התחלתי ללמוד את העולמות האלו, של שיווק בפייסבוק וברשתות חברתיות, התחלתי לכתוב בלוג, ואז גם הבנתי שאני מביאה את עצמי בצורה הטובה ביותר בהרצאות ושמתי את הדגש על שיווק ההרצאות שלי. גם מההרצאות מגיעים לקוחות ואני נחשפת לקהל יותר רחב. 

זה נשמע קל, אבל שיווק זו עבודה קשה שנמשכת לאורך זמן וחייבים להמשיך כל הזמן, גם בתקופות קשות, ולמצוא תמיד את האיזון שבין העבודה הפרקטית לשיווק, כדי לשמור על זרם של לקוחות והרצאות. אני חושבת שכל בעלת עסק מכירה את זה.

 

מה גורם לך לאהוב את העבודה הזאת?

אני אוהבת את המגע עם אנשים, אני אוהבת להביא ערך, וגם אומרים לי את זה. אני מאוד אוהבת שאנשים אומרים שלמדו ממני משהו חדש. אני אוהבת ימים שבהם שיש לי פגישה עם לקוחות או הרצאה, וזה משהו שנותן לי מוטיבציה לקום בבוקר, גם בתקופות קשות כמו אחרי ה 7 באוקטובר. אם אני צריכה להכין חומר ללקוחות לפני פגישה, או לסיים מצגת להרצאה, אני קמה בהתרגשות ומוטיבציה לעבודה. 

לפעמים אני מוצאת את עצמי מקללת בפקקים בדרך להרצאה, אבל בסוף ההרצאה, כשאני מוצפת אדרנלין, אני מבינה בדיוק למה עשיתי את זה. 

איה מוסיפה – איך את יודעת שאת עושה את מה שאת אוהבת? כשזה הדבר שמרים אותך מכל מצב וגורם לך לעזוב כל דבר אחר עבורו. 

כשאני מקבלת פידבקים מלקוחות אני מבינה שאני במקום הנכון שלי. 

 

מה הדבר הראשון שאת עושה כשאת פוגשת משפחה חדשה?

אני מבקשת שיספרו על עצמם. למה הם באו, למה הם חושבים שהם צריכים אותי, לא בטוח שהם צריכים אותי. 

 

איך את מרגישה לייעץ למישהו שמגיע מרקע שונה לגמרי ממך?

בסוף אנחנו בני אדם, והכל קשור לחיבור בינינו. אין סיבה שאני לא אתחבר עם בחורה שגדלה במקום אחר, ולפעמים מגיעים דווקא אלי כדי לשמוע את נקודת המבט שלי, ללמוד את השפה הזו. וזה מסקרן דווקא אנשים שבאים מרקע שונה ורוצים להרחיב אופקים. 

 

מה הגישה שלך לייעוץ לכלכלת משפחה?

הדבר הראשון שאני מביאה הוא לזכור שאני לא יכולה להיות בשיפוטיות. אם מישהי רוצה לקנות בגדים בגוצ'י והיא יכולה להרשות את זה לעצמה, אין לי שום בעיה עם זה ואני לא שופטת אותה. חשוב לי לא לשפוט אחרים כי אני יודעת שגם אני מקבלת לפעמים החלטות לא טובות. 

אני תמיד זוכרת שאנשים באים כדי שאחזיק להם את היד ואעזור להם לעבור משהו שהוא לא קל עבורם. גם אם לי קל להראות להם מה לעשות, להם לא קל לעשות את זה, והם צריכים את העזרה שלי בלעבור את הדבר הזה. מה שאני מביאה זה את הסבלנות להיות איתם, ולענות להם לאורך הדרך עם כל מה שעולה. זה קצת כמו ללכת לדיאטנית. הרי אנחנו יודעים מה צריך לעשות, אבל צריכים מישהו שיחזיק את השינוי הזה.

לפני הרבה שנים, כשלמדתי אימון אצל ראובן כץ ז"ל, הוא אמר "אתם חייבים לאהוב את המתאמנים שלכם, או שאל תעסקו בתחום הזה". בזמנו לא הבנתי למה הוא מתכוון, ולא ידעתי איך לנטרל את הביקורתיות שלי, אבל מהר מאוד הבנתי את זה והיום אני באמת באמת אוהבת את כל הלקוחות שלי. מי שלא הצלחתי ליצור איתו קשר אישי טוב, שחררתי אותו לדרכו, כי הבנתי שלא אוכל לעזור לו. ההצלחה של הלקוחות שלי קשורה בקשר ישיר לחיבור ולקשר הבין אישי שנוצר איתם. 

 

מנסיונך, מהם האתגרים הנפוצים ביותר שמשפחות מתמודדות איתם?

זה מצחיק כי משפחות מגיעות כדי לצמצם. לצמצם את ההוצאות. אני לא אוהבת את המילה הזו ומחפשת דווקא איפה אפשר להרחיב במקום לצמצם ולהגדיל הכנסות. אני חושבת שהיום, בעידן שהמשכורות כמעט ולא זזות, ויוקר המחיה רק עולה ואוכל נתח יותר ויותר משמעותי מההכנסות, יש המון משפחות שאין להן מרחב תמרון לכלום. ז"א שאם עכשיו צריכים לקנות משהו שהתקלקל, נניח מכונת כביסה, הם ממש בבעיה. אני ממש מנסה לפתוח להם את החשיבה ולבדוק איתם איפה הם יכולים להגדיל הכנסה ודווקא לא לצמצם. אם מוצאים מקומות להתייעלות, זה כמובן טוב, אבל אני מעדיפה שיגדילו את ההכנסה ויוכלו להרשות לעצמם את מה שהם רוצים. 

הרבה משפחות אף פעם לא חשבו ותכננו קדימה. איפה הם רוצים לגור, באיזה דירה, באיזה אזור, אם הם רוצים לצאת לחופשות, לשפץ וכו'. אני מכינה איתם מה שאני קוראת תוכנית עסקית לחלומות, וממש רושמים מה החלומות לחמש-עשר שנים, לאחרי שהילדים יצאו מהבית. להרבה אנשים אין בכלל חלומות, כי הם כל כך עסוקים בהשרדות היומיומית שלא מתפנים לזה. 

התוכנית הזו היא הרבה פעמים התמריץ של אנשים לעשות שינוי. במקום לקנות עוד בגדים, הם מעדיפים לשים את הכסף לחיסכון לטובת החלומות שלהם. ומכאן באה המוטיבציה לשינוי. הרבה פעמים זה מה שעושה את ההבדל בין אנשים שמתקדמים בחיים ומגשימים את החלומות שלהם, לאנשים ש"תקועים" דווקא בדברים השוליים ולא מצליחים להתקדם. 

 

מהם שלושת הטיפים החשובים ביותר שאת נותנת למשפחות?

  1. לחסוך, גם אם רק 50 שקל
  2. לתכנן מראש. את השבוע ואת החודש הבא. לפתוח יומן ולראות אם יש ארועים מיוחדים החודש – חתונה או יום הולדת, למשל, ואז צריך לפנות תקציב למתנות
  3. לגוון מקורות הכנסה

שלושת הדברים האלו יחד יכולים להביא אנשים לצמיחה ואפילו לחירות פיננסית. 

גיוון מקורות הכנסה עולה הרבה לאחרונה, בעיקר לאור השינויים וחוסר היציבות התעסוקתית של השנים האחרונות – הקורונה, ה-7 באוקטובר, ובכלל המצב בישראל הוא כזה שלעיתים קרובות קורים כאן ארועים משמעותיים שמשפיעים על ההכנסות וגם על ההוצאות (למשל, החות'ים שגרמו להתייקרות מחירי ההובלה ובעקבות זה התייקרויות נרחבות של מוצרים רבים)

אני רוצה להוסיף טיפ רביעי שהוא נורא חשוב – היתה לי שיחה עם מישהו שמומחה לשינוי הרגלים. הוא אמר לי שהדבר הכי חשוב הוא התמדה. 

הדרך להתמיד היא לשמור על שגרה שמאפשרת להתמיד בלי מאמץ. למשל – אם החלטנו לחסוך 50 ש"ח בחודש, לעשות הוראת קבע, כדי שנוכל להתמיד בזה לאורך זמן. 

 

איך אפשר להתגבר על התנגדויות בתוך המשפחה בנוגע לשינויים כלכליים?

אני בונה עם הלקוחות שלי מעין מצפן – מפה שמכוונת אותם ליעדים שלהם. וכאשר היעדים מול העיניים, יותר קל לי להתמודד עם התנגדויות שעולות, כי סדרי העדיפויות ברורים. אם רוצים לנסוע לחו"ל בקיץ, צריך לוותר על הפיצה השבועית. כשמבינים מה בא על חשבון מה, הרבה יותר קל להתגבר על התנגדויות כאלו. כשמבינים שהויתור יקרב אותי לחלום שלי, הרבה יותר קל לי לוותר. כאשר התמורה ברורה ושווה לי, אני אהיה מוכנה לשלם את המחיר. זה מזכיר לי תוכנית קנדית שראיתי פעם בערוץ האוכל, עם מישהי שהמקצוע שלה היה מתכננת ארוחות. היא עזרה למשפחות גם לתכנן את תפריט הארוחות השבועי וגם את הקניות, כך שיזרקו פחות אוכל וגם שלא יצטרכו להזמין מבחוץ, ויחסכו כסף. היא הראתה להם גם איך לערוך את רשימת הקניות וגם איך לארגן את האוכל כך שיוכל לשמש לארוחות המתוכננות במהלך השבוע, על פי התכנון ועל פי הזמן הפנוי שיש לבשל בכל יום. מאוד אהבתי את הרעיון שעמד מאחורי התכנון הזה, שהתחבר גם לצרכי החיים וגם לאילוצי הזמן. אם מתמידים בזה, גם נחסך הרבה כסף וגם החיים הרבה יותר מאורגנים. גם בתור בעלת עסק, אני מתכננת את הזמן שלי מראש, וגם את היעדים העסקיים. כיבוי שריפות זה אף פעם לא טוב. 

 

אחת הבעיות שאיתן מגיעים אלינו היא הנושא של חובות, בייחוד הלוואות שנלקחות כדי לכסות מינוסים, הולכות ומצטברות וההחזרים החודשיים הולכים ומתנפחים, עד שממש נחנקים. מה ההמלצות שלך להתמודדות עם  חובות?

קודם כל עדיף לא לייצר חובות. הדבר הראשון הוא לבדוק אם אפשר לעשות איחוד של ההלוואות. למצוא דרך לקחת הלוואה אחת גדולה שכוללת את כל החובות ולפרוס לתקופה יותר ארוכה, כדי שלא תכביד עלי. נכון שבמקרה כזה אשלם יותר ריבית, אבל לא תמיד הריבית היא העניין. לפעמים היכולת שלי להתמודד עם ההחזר של ההלוואה חשוב יותר מהריבית. במקרה כזה צריך לייעד כל כסף שמגיע – מבונוסים למשל, או ממשפחה, להחזיר ולהקטין את החובות. ההמלצה היא להתאים את גובה ההחזר החודשי ליכולת, והשני, להקטין את החוב בכל הזדמנות אפשרית. 

 

מהו המיתוס הגדול ביותר בתחום כלכלת משפחה?

שאנחנו גוזרים כרטיסי אשראי ושאנחנו מכריחים אנשים לצמצם. 

 

מהי הטעות הנפוצה ביותר שאנשים עושים?

שלוקחים הלוואות לצריכה שוטפת, לנסיעות לחו"ל, לכיסוי מינוס וכו'. הטעות היא שלא עוצרים רגע כדי לחשוב ולהסתכל קדימה. 

 

מה את מאחלת לכל משפחה?

שייקחו ממני את מה שעבד להם. לא תמיד הכל עובד, והרבה פעמים זה ניסוי וטעיה. אבל ברגע שמצאנו מה עובד, שיעופו עם זה קדימה. שתמיד יהיו ממוקדים בחלומות שלהם, ושיהיו בהתמדה ובתכנון. 

תמיד כשמגיעים לצומת החלטה, לעצור, לנשום ואז להחליט. לא לקחת החלטות מתוך לחץ או מתוך אוטומט, אלא לחבר אותם ליעדים הכלכליים. לדוגמא, מגיעות אלי נשים שמתגרשות, שמקבלות סכום כסף גדול במסגרת הסכם הגירושין. הן מייד רוצות לעשות משהו עם הכסף, למשל, לקנות דירה. ואני דווקא ממליצה להן לעצור, לסגור את הכסף לשנה ולחיות בשנה הזו כמו גרושה. להבין מה את צריכה? האם הכסף שאת מרוויחה מספיק לך או לא מספיק לך? תביני קודם איך נראים החיים כגרושה, ואז תקבלי החלטות.

 

איה ואני חברות טובות, חולקות תחום משותף וגישות דומות, וואף העברנו סדנאות והרצאות בכלכלת המשפחה יחד. עם זאת, אני למדתי מאיה המון בשיחה הזו, ואני בטוחה שכל מי שקורא את הראיון הזה לקח ממנו משהו. 

שתפו אותי בתגובות – מה לקחתם? 

מוזמנים גם לשאול את איה שאלות נוספות, והיא תשמח לענות. 

 

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

כתיבת תגובה

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא

מתי לפנות ליועץ לכלכלת המשפחה

מתי לפנות ליועץ לכלכלת משפחה?

בתקופות מסויימות בחיים רבים מרגישים שהם לא מנהלים את כספם בצורה נכונה וזקוקים לעזרה מקצועית בנושא. הסיבות מאוד מגוונות, ביניהן – מינוס