נקודת איזון

מאמרים על כלכלת המשפחה

איך לשפר את מצבך הכלכלי בעזרת 7 הרגלים קטנים

איך לשפר את מצבך הכלכלי

אהבת מה שקראת?

ניתן להירשם כאן ולקבל עדכון בכל פעם שעולה תוכן חדש באתר
(בערך פעם בחודש):

עקבו אחרי בפייסבוק:

פוסטים קודמים:

מיוחד ליום האישה: ראיון עם איה תמרי – יועצת לכלכלת המשפחה

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות נהדרת לחגוג את הישגיהן של נשים בכל תחומי החיים, כולל בתחום הכלכלי. לכבוד היום המיוחד הזה, אני שמחה לשתף אתכם בראיון מרתק שערכתי עם איה תמרי, יועצת לכלכלת משפחה מוערכת.בראיון, איה משתפת אותנו בתובנותיה לגבי האתגרים וההזדמנויות הייחודיים שעומדים בפני נשים בכל הנוגע לניהול הכספים של המשפחה. היא נותנת טיפים מעשיים כיצד להתמודד עם חובות, לחסוך כסף ולתכנן את העתיד הכלכלי.

להמשך קריאה »

כיצד לבחור יועץ כלכלי?

בחירת יועץ כלכלי היא החלטה חשובה שתשפיע רבות על עתידכם הפיננסי. יועץ מקצועי ומיומן יכול לעזור לכם להגדיר יעדים כלכליים, לפתח תוכנית פעולה שתסייע לכם להשיג אותם, ולנהל את הכספים שלכם בצורה יעילה ונכונה.

להמשך קריאה »

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מצבך הכלכלי לא קשור לרקע הכלכלי שממנו הגעת, הוא גם לא קשור למקצוע או לשכר שלך. יש אנשים שמרוויחים 60 אלף ש"ח וחיים כמו עניים ולעומתם כאלו שמרוויחים 20 אלף וחיים מעולה ואפילו מצליחים לצבור הון ונכסים.

אז מה ההבדל? ההבדל הוא בהרגל

יש אנשים, שלא משנה כמה כסף יהיה להם, יישארו עניים כל חייהם.
גם אם יקבלו ירושה גדולה, או יזכו בפרס כספי גדול הם יישארו עניים. לאנשים העניים יש לפעמים משכורת גבוהה, אפילו גבוהה מאוד, מסגרת גבוהה בבנק ויחסים מעולים עם מנהל הבנק, אבל… בגלל שהם לא יודעים לנהל את הכסף שלהם, הם תמיד יישארו עניים. 
 
לעומתם, לאנשים עם מודעות כלכלית גבוהה יש הרגלים אחרים, שבזכותם הגיעו להישגים הכלכליים שלהם וגם יצליחו לשמור עליהם לאורך זמן.
 

הנה לפניכם 7 הרגלים קטנים ופשוטים שיעשו לכם הבדל גדול בחשבון הבנק

 

 1. לתפוס את הכסף שבורח

מכירים את זה שהכסף בורח בין האצבעות ולא יודעים לאן?
רוב האנשים יודעים בדיוק מהן ההוצאות הגבוהות שלהם – משכנתא, ביטוחים וכו'. אבל מעט מאוד אנשים מכירים את ההוצאות היומיומיות שלהם.
מסתבר שהרבה מאוד כסף בורח על הדברים הקטנים – הקפה בדרך לעבודה, "משהו קטן" לילד, השלמה של קניות, וכו'.
כדי לזהות לאן הולך הכסף, אני ממליצה לרשום את כל ההוצאות. אפשר לעשות זאת באחת מהאפליקציות הרבות שיש לסמאטרפונים, ואפשר גם לרשום בפנקס, אבל אני מוצאת שהכי פשוט לרשום בוואטסאפ. השיטה היא פשוטה – ליצור קבוצת וואטסאפ משותפת עם בן או בת הזוג וברגע שמוציאים כסף, לשלוח הודעה לקבוצה.
הרעיון שמאחורי זה הוא פשוט – הרישום עוזר למודעות, כשרושמים ברור לנו לאן הולך הכסף, הוא לא הולך יותר לאיבוד, ומהר מאוד השליטה בכסף חוזרת
ההרגל לרשום את ההוצאות לוקח בערך ארבע דקות ביום (במצטבר) וחוסך המון המון כסף. 
 

2. לאנשים עשירים יש תמיד חסכונות

 אנשים עשירים חוסכים תמידאנשים עשירים לא מחכים לחודש הבא, לסוף הקיץ או לאחרי החגים.
החיסכון קשור להרגל, ולכן ההמלצה שלי היא אמצו את ההרגל הזה מעכשיו. לא ממחר. 
ממש עכשיו שימו בצד מעטפה וכתבו עליה את מטרת החיסכון – מכונת כביסה חדשה, חופשה משפחתית, מתנת יום הולדת…. והתחילו לשים שם כסף. כל כמה ימים סכום קטן. זה יכול להיות מטבעות בודדים שבטח לא תרגישו בחסרונם, או שטר של 20 או 50 ₪. הסכום לא חשוב, מה שחשוב הוא ההרגל והניסיון שלכם עם כסף שמצטבר ועוזר להגיע אל המטרה.

 

3. ואם כבר מדברים על מטרה… עופו אל המטרות שלכם

 
המטרה צריכה להיות ברת-מדידה, למשל, להקטין את המינוס ב 300 ₪ בחודש הקרוב או לחסוך 1000 ₪ לטיול הקרוב לחו"ל. חשוב גם להגדיר את מסגרת הזמן (חודש, שבוע וכו').
"לצאת מהמינוס" זו מטרה רחבה וכללית מדי. לעומת זאת, להקטין את המינוס ב 300 ₪ בחודש הקרוב, היא מטרה ישימה ומוגדרת וניתן למצוא את הדרכים להשיג אותה. אחרי שהגדרתם את המטרה, חישבו כיצד ניתן להגיע אליה. זה יכול להיות באמצעות חיסכון, אבל גם בדרכים אחרות כמו למשל מכירת פריטים שאינם בשימוש, עבודה צדדית ועוד.
 
 
 

4. תכנון מראש

תכנון מראש עוזר להישאר בשליטה ולקבל החלטות רציונליות שעומדות בקנה אחד עם התקציב המשפחתי ועם המטרות שקבעתם. אם כבר התחלתם לבנות תקציב משפחתי ואתם רוצים להימנע מטעויות שאחרים עושים בנושא, מזמינה אתכם לקרוא כאן על טעויות נפוצות בניהול תקציב משפחתי.
הולכים לקניון או לבילוי עם הילדים? החליטו מראש מה התקציב שלכם לבילוי. אם קשה לכם לעמוד בפיתויים, צאו מהבית עם סכום מדוייק במזומן והשאירו את כרטיסי האשראי בבית.
מתכננים ללכת לסופר? הכנתם רשימה? האם זו קניה שבועית רגילה, או קניה גדולה במיוחד? החליטו מראש מה סכום הקניה שלכם ועמדו בו. יש אנשים שמוצאים שכאשר קונים באינטרנט, קל יותר לעמוד בתקציב הקניה השבועית, כי רואים תוך כדי קניה מה סכום הקניה, וניתן להוריד מוצרים פחות חשובים ולהחליף בזולים יותר, אם חרגתם מתקציב הקניה. אפשר לקרוא כאן טיפים נוספים לחיסכון בסופר 
 

5. לרכוש ידע

לידע שרכשתם יש חלק עצום בהחלטות שתקבלו לגבי הכסף שלכם. המודעות לכסף, למושגים כלכליים, ולשינויים בכלכלת הארץ ובכלכלה יכולים להירכש בקלות יחסית. עשו לכם הרגל קבוע – לקרוא מאמר כלכלי אחד בכל שבוע. לא צריך לחפש מאמרים מקצועיים או מסובכים, מספיק להיכנס למדור הכלכלה בעיתון היומי, ב YNET או בכלכליסט. אפשר גם למצוא בלוגים מעניינים שכתובים בשפה פשוטה ובגובה העיניים, כדי לקבל מספיק ידע כללי בנושא הכלכלי.
 

6. הכסף הקטן מצטבר לבזבוז גדול

בכל חודש אנחנו משלמים לספקים רבים – מנוי לעיתון, מים מינרלים, לחם עד הבית, כבלים, אינטרנט, עמלות לבנקים ועוד.
אלו הוצאות קטנות, שיחד מצטברות להרבה מאוד כסף, ובחלקן אפשר לחסוך.
רוב ספקי התקשורת מציעים כל הזמן מבצעים ומחיריהם הולכים ויורדים. אבל הם לעולם לא יציעו אותם מיוזמתם. הרגל קבוע שלוקח 10 דקות בחודש, יכול לעשות שינוי שמצטבר למאות שקלים בחודש ואלפי שקלים בשנה.
המשימה היא להתקשר אחת לחודש לאחד מספקי השירות, לנהל משא ומתן ולמצוא מבצעים משתלמים יותר. ייווצר לכם סבב קבוע שבו מתקשרים לכל ספקי התקשורת ולאחר חצי שנה מתחילים מהתחלה. כך, הסבב יתחיל מחדש בערך אחת לחצי שנה, מה שיבטיח שתישארו מעודכנים במבצעים המשתלמים ביותר ולא תשלמו כסף יקר לחברות עשירות.
 
 

7. לא לשים את כל הביצים בסל אחד

במציאות של ימינו, בה יציבות תעסוקתית כמעט ולא קיימת ומצד שני, חייבים הכנסה גבוהה כדי להתקיים, יהיה נכון למשפחה להתבסס על כמה שיותר מקורות הכנסה, שלא יהיו רק מעבודה. לשמחתנו, אותה המציאות שמעמידה את היציבות הכלכלית על כרעיים, מאפשרת מצד שני יצירתיות רבה ביצירת מקורות הכנסה נוספים. זה יכול להיות מקצוע נוסף, הכנסה מנכסים, הפיכת תחביב למקור הכנסה נוסף ועוד. אפשר לקבל הרבה רעיונות  בפוסט הזה .
  
כמו בתחומים אחרים בחיים, גם בתחום הכלכלי, אימוץ אורח חיים נכון והרגלים נכונים יכול לעשות הבדל גדול במצבכם הכלכלי
הטריק הוא להתחיל בהרגל אחד קטן, זה שהכי קל לכם לעשות ולהתמיד איתו בנחישות עד שנטמע בכם כהרגל.

מה ההרגל שעושה עבורך את ההבדל?
שתפו אותי בתגובות


* * * * * * * * * * * * * * *

טבלת תקציב ב 50% הנחה

אהבת את הפוסט? יש לך מה להוסיף או להעיר? אשמח לתגובה

לפוסט הזה יש 4 תגובות

  1. מיכל

    אני הפסקתי לשלם בתשלומים ומאז הרבה יותר קל לי וחזרה לי השליטה

    1. ענת צלניקר

      מעולה! צמצום התשלומים זה הרגל מעולה לניהול כלכלי תקין

כתיבת תגובה

מדוע חשוב ללמד את הילדים על כסף?

רוצה לתת לילדים שלך התחלה טובה לחיים? למד.י אותם על ניהול הכסף. במאמר זה תוכלו לקרוא על היתרונות הרבים של חינוך פיננסי לילדים. קראו וגלו כיצד תוכלו גם אתם לעזור לילדים לפתח את הכישורים הדרושים להם כדי להצליח כלכלית.

טעויות בניהול תקציב משפחתי

5 טעויות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי

ניהול תקציב הוא צעד ראשון והכרחי בדרך לניהול כלכלי נכון, אולם ישנן כמה טעויות נפוצות שאנשים עושים בתכנון וניהול התקציב שלהם. ריכזתי עבורכם את הטעויות העיקריות שאנשים עושים בניהול התקציב המשפחתי שלהם

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

טיפים לחיסכון בהוצאות בתקופת משבר כלכלי

מאות אלפי ישראלים מרגישים בחודשים האחרונים עליה בהוצאות החודשיות שלהם. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא העלאת הריבית במשק ובעקבותיה העלייה בהחזר החודשי של המשכנתאות וההלוואות. אבל יוקר המחייה צפוי לעלות ולהכביד על משקי הבית עוד יותר, עם העליות הצפויות במחירי המזון הבסיסיים, הטואלטיקה ואף עליות נוספות בריבית של בנק ישראל.
במאמר שכתבתי צירפתי טיפים לחיסכון בהוצאות משק הבית וכן רעיונות להגדלת הכנסה. היכנסו לקריאת המאמר המלא